Odpolední oblastní finále bylo pokračování maratonu. Z obou předkol postoupilo dvanáct skupin. Přidali se lonští finalisté národního finále v Řevnicích - Strašlivá Podívaná Plzeň, Bodlo Chodov, Netřísk Chodov, tedy celkem patnáct kapel. Jampet, Frýda&Company, Aplle, Levoruký Eda a J. Denysyuková nezklamali, vystoupeni jim vyšlo. Ostatní zůstali za dopoledním a plzeňským předkolem. No a zůstává Strašlivá Podívaná, Bodlo a Netřísk. Ti předvedli perfektní výkon a porota je poslala do národního finále.

Postup do autorské soutěže v Ústí:
píseň Fénix - Netřísk
píseň Studánka - Levoruký Eda

Cena poroty - J. Denysyuková

Co se líbilo - výzdoba, promítání na velké plátno, takže ostatní měli možnost sledovat soutěžící, možnost objednat DVD, finalisté obdrželi keramický talíř, vystoupení hosta Josefa Foustka, kvalitní porota - R. Melichar.
Co se nelíbilo - hlavně rozhodnutí o postupu do národního finále. Diskutovalo se jak mezi soutěžícími tak diváky "proč postupují ti samí a že příště se radějí nezůčastní, že to
nemá cenu", dále postesk porotců, že nemají možnost si přečíst text do autorské Porty.

A na závěr - Ukazuje se, že o Portu je zájem, nastupuje mladá generace která získává zkušenosti na Bráně a dalších podobných soutěžích a mezi zkušenými se neztratí, ba naopak.
Občas se vracejí veterání Bodlák, Fregata, Trepka, Tuláci. Ne však kvůli postupu, ale jen tak si zahrát, a to je dobře.

Každý z pořadatelů potvrdí, kolik dá práce zajistit vše okolo Porty, především peníze a kvalitní účast soutěžících. Hlavní problém v naší oblasti je tvrzení kapel: "my na Portu nepůjdeme, to nemá cenu, jezdí tam ti samí". Ano u nás to tak je i několik let po sobě, přitom jim nikdo neupírá, že patří mezi nejlepší a oni jsou. Ale sami říkaji "proč nedáte možnost si na Portě zahrát třeba jako hosté?" Tu šanci nedostanou, protože se ze současné Porty stala přehlídka profesionálů a amaterské skupiny jsou jen doplňkem.

Řešení v podstatě známe: Změnit a nebo doplnit soutěžní řád. Omezit časové učinkování stejných skupin na národním finále. Nabídnout jim možnost účinkovat, buď jako hosté na Portě (v Plzni byla dobrá tradice hraní U Sudu) nebo se zůčastnit jiných festivalů. Teď vzniká nová možnost se představit na zahraničním kole Porty nebo to bude určeno jen pro profíky?
A kde vzít peníze? Nepozval bych pár profesionálů. A výsledek by byl, že bychom neslyšeli tak často "že to nemá cenu".

A úplně na závěr díky Radkovi (Bodlo), Petrovi (Strašlivka) a Edovi (Levoruký Eda) za jejich názor.

Karel