Folkový kvítek Ladění nedoladěného, konečné úpravy technického zabezpečení festivalu, ale jinak je osmnáctý ročník prvního venkovního festivalu, největší folkové přehlídky v Praze a Středočeském kraji připraven otevřít 9. května hlavní bránu přírodního divadla Konopiště aby uvítal věrné, ale i úplně nové návštěvníky. Volný pátek se přímo nabízí k využití nocování v kempu, který je zřízen v bezprostřední blízkosti divadla. Volný páteční čas je možné využít k návštěvě zámku Konopiště, procházkou v zámecké zahradě, v případě horkého počasí se svlažit v rybníce. Kemp bude připraven v pátek od 15 hodin včetně mobilních WC a pitné vody. Od 18 hodin se v pivním stanu „Kozlovna“ postupně představí šest kapel a jedna písničkářka, kteří se budou ucházet o přízeň přítomných diváků, kteří je svým hlasem mohou vyslat do hlavního sobotního programu. Kdo bude chtít hlasovat, musí si zakoupit vstupenku a k ní obdrží hlasovací lístek.

V Kozlovně vystoupí skupiny: Zhasni, Vespol, Pavel Houfek Band, X-TET, písničkářka Simona Klímová a Berušky. Pokud jste ve výčtu nalezli své oblíbence, přijeďte je podpořit. Scénu bude uvádět velmi půvabná moderátorka Country radia Veronika Čičková. Snad nic nepokazím, když prozradím, že Veronika čeká miminko a na Konopišti to bude mít tak trošinku za pár. Na závěr vystoupí a do 22 hodin bude hrát host scény pardubická skupina Pouta. Tou dobou bude již většina prodejních stánků v provozu a tak pokud nebudete-li pošilhávat po spacáku, je možno se občerstvovat a případně si zazpívat s kamarády. Pokud přijede se svými ratolestmi, pak vězte, že děti do 10let mají vstup zdarma. Bylo by však dobré si ráno přivstat, neboť už od 9 hodin jsou pro děti připraveny dvě divadelní pohádky v podání skvělých divadelních společností. Tou první bude pohádka „Jak šlo vejce do světa“ (divadlo Koňmo) a druhá „Červík Jiřík“ (Liduščino divadlo Praha). Děti, které dávají přednost adrenalinu si mohou vyzkoušet svou šikovnost a odvahu lezením v lanoví, které pro ně připravila skupina horolezců okolo Tadeáše Nováka. Nebudou chybět již tradiční koně a projížďky na raftu po rybníce. Hodinu před polednem vyleze na hlavní scénu dvojice moderátorů Vláďa Casey Růža a Tomáš Hrubý a odstartuje folkový maratón.

Hlavní program otevře vždy veselá hradecká Lokálka. Plnoletý Folkový kvítek je důvodem k návratu ke kořenům a každá oslava si žádá minimálně dobrého pohoštění. Použiji-li slov klasika Vlasty Redla: „A mně v uchu trochu kručelo a tys mně ho tak krásně nakrmila“, rád bych vám letos nakrmil duše dramaturgií tak trochu v retro stylu, nebo chcete-li s pokorou vrátit se do řeky folkové a neopustit tyto nádherné lemující břehy tohoto žánru. První a myslím si i divácky velmi vděčnou vzpomínkou bude vystoupení bratří Nedvědů. Honza s Frantou společně vystoupili na Kvítku naposledy v roce 1996. Krátce na to se jejich hudební cesty rozdvojily a málo kdo by věřil, že si společně ještě někdy zahrají. Na úplném sklonku loňského roku jsem v produkčním týmu TV Nova pracoval na akci „Mejdan roku z Václaváku“. Scházel jsem po schodišti paláce Fénix (bývalý Blaník) do zázemí pro umělce a v pasáži postávali Honza s Františkem, Pavel Bobek, Maruška Rottrová a Petr Kocman. Měl jsem pocit, že nejsem na silvestrovské show, ale na folkovém festivalu. Hloučku jsem se zdvořile otázal, zda si nespletli táborák. A to byl zásadní impuls k návratu k původnímu modelu skladby účinkujících. Kromě tohoto výjimečného vystoupení vás chci pozvat na poctu Zuzance Navarové k jejím letos nedožitým padesátinám. Kromě vystoupení Nerezu pod taktovkou Zdeňka Vřešťála, který je Zuzce zasvěcené, vám nabídnu i promítnutí šesti videoklipů s touto výraznou a nenahraditelnou osobností naší folkové scény. Další vzpomínkou na staré časy bude vystoupení kapely Žalman a praspol, kde zazní písničky, které, jak doufám, rozezpívají i nejzarputilejší ne-pěvce v hledišti. Poslední vzpomínkou bude vystoupení bývalé zpěvačky skupiny Klíč, skupiny, která patřila k ozdobám klubů, sálů a festivalů. Dnes písničkářka Pavlínka Marianová nám pohladí duši a svou nenapodobitelnou nádhernou nosnou barvou hlasu rozbouří naše ušní bubínky. Do této nostalgické rodiny jsem pozval další velké hudebníky, bez kterých si folkový festival nedovedu představit. Wabiho Daňka s Milošem Dvořáčkem, Nezmary, Žalmana a spol, brněnský Kameloty, Hop trop, Roberta Křesťana a Druhou Trávu, Semtex, Fleret s Jarmilkou Šulákovou (doufám, že dá Ovečky zaběhnuté) a úžasný liberecký Jarret.

Folkový kvítek Kromě těchto bezesporu hvězd folkového nebe na hlavní scéně vystoupí nejlepší hudebníci z celé republiky ve finále autorsko-interpretační soutěže do 18ti let. Na Konopiště z oblastních kol postoupili tito písničkáři: Martin Jakubec ze Sezimova Ústí, Klára Vytisková z Prahy, Jitka Glosová z Brna, Jaroslav Smejkal z Jablonce nad Nisou (loňský vítěz), Jana Věnečková z Litomyšle, Stephanie Van Vleet z Jablonce nad Nisou a Veronika Polívková z Lokte. V soutěžním bloku v kategorii skupin vystoupí Duo D + z Jeníšovic, Věndy z Litomyšle, Barbekju z Hradce Králové, Kabája z Jablonce nad Nisou a K2 z Hradce Králové. Více hudebníků už se letos do programu nevešlo. Vyhláška o nerušení nočního klidu v Benešově a okolí, ač nám nakonec byla udělena zastupitelstvem města Benešov výjimka hrát o dvě hodiny přesčas, mně vymezila mantinely a tak původně zamýšlené vystoupení skupin (tedy ne zrovna folkových) v pivním stanu na úplný závěr festivalu Hromosvod a Schodiště jsem musel zrušit.

Pozitivní na tom je, že se kamarádi v kempu vyspí, že nebudeme rušit bažanty a koroptve a budete mít více času na tiché, ničím nerušené rozjímání při romantické procházce okolo rybníka. Také to má něco do sebe. Folkový kvítek před osmnácti lety zachránil tento areál před buldozery. Folkový kvítek přivedl na Konopiště rádio Blaník a dnes již nepořádaný festival Setkání a Kozlík. Konopiště, potažmo město Benešov je se jménem festivalu spojováno a prezentováno v reprezentativních přehledech a encyklopediích. Možná by si i proto zasloužil výjimečný přístup a větší toleranci. Občas se zabývám myšlenkou, přenést tento festival do jiného města. Slušnost mi však nedovolí, navrtat se do míst, kde již festivaly fungují. To by už nebyl Kvítek, ale úplně jiný festival. Více informací na www.folkovykvitek.cz