Ahoj kamarádky, kamarádi, příznivci trempské muziky, country, folku i blugrasu. Tak máme za sebou další ročník předkola oblastní Porty, které se konalo 18. 4. 2009 v Hippocentru Koryčany. A co se týče mého pohledu, tak se Porta vydařila.

Vše vypuklo již v pátek,kdy dorazili pořadatelé, delegát ČTÚ Pete Gut s manželkou, část poroty - rozhlasáci Veronika Rezková a Leoš Kosek, no a neposlední řadě i část některých hudebních uskupení. Večer proběhlo společné seznamování, hraní, padlo spousta vtipů i scének. Prostě super a opět se mi potvrdilo, že je nejlepší přijet již v pátek. V sobotu již od brzkého rána se začala připravovat scéna, pomáhalo se zvukaři, chystaly lavice atd. Dolaďovaly se organizační problémy. Co se týče vystupujících, administrativu si vzal na starost Bob Stránský, ubytování a ceny Erika Zacharová, o technické zázemí se staral Leoš Maxa, Jerry Drhlík a Šmudla Zuzaník. O vstupné se postarali manželé Lantovi a co se týče občerstvení, tak tam fungovala Ilča Ondrová a Hanka Zacharová s přítelem Jirkou. No a co se týče řešení problémů, tak se snažil Jirka Joke Drhlík. Vlastní Porta začala s mírným zpožděním. Sdružení muzikantů zahrálo na úvod Vlajku, Joke přivítal jménem pořadatelů návštěvníky, hosty, účinkující a předal slovo kamarádce Svaťce Blahynkové. Ta již vítala jednotlivé seskupení a program utěšeně plynul ke zdárnému konci.
Dohráno bylo po 18 hodině, kdy se pak porota ve složení Jirka Mata Matušík (předseda), Jenda Pijáček (starosta obce Vlčkova) , Veronika Rezková a Leoš Kosek (český rozhlas Praha) a Růženka Krejčí z Vítkova šla radit. Přestávku nám vyplnila kapela Jane country, která nám krásně zahrála. Po vyhlášení výsledků (jsou na jiném místě) a předání cen byl letošní ročník Porty ukončen.
Večer již jen proběhl v místní restauraci neformální country večer, kde si zůstali posedět a zahrát i mistři zvuku Stenli a Tom Tomancovi.
Co říct závěrem., Myslím že celkově jde laťka nahoru a to po stránce organizační i interpretační. Náš trempský pánbíček nad námi také držel ruku, tak i počasí vyšlo, dětí se mohli povozit na koníčcích, takže vše fajn. Na závěr bych chtěl poděkovat sponzorům za pomoc. Jsou to Hypocentrum Koryčany, Izolmont Bzenec sro, ZFP akademie - ing. Vladimír Kos.

Tak a nyní se již můžeme těšit do Řevnic a Ústí. Jinak za rok nashledanou a ahoj

Jirka Joke Drhlík

Výsledky Chřibskokarpatského oblastního kola PORTY 2009

Hlavní cena: Kapela AKU z Adamova
Cena diváka: Duo Pepa Goja a Jaroslav Vašulka z Ježova
Interpretační cena, postup do národního kola v Řevnicích: 1.Kapela AKU z Adamova 2. Sólistka Radka Panáčková ze Strážnice

Cena autorské soutěže, postup do finále: 1. Píseň Lucie od Jana Blahýnky z dua SPOLU 2. Píseň Don Quijote od Petry Guthové a Květoslava Nikla z kapely JANE COUNTRY

Cena pro nejlepší kapelu: Jiný stav z Brna a okolí
Cena pro nejlepší duo: Pepa Goja a Jaroslav Vašulka z Ježova
Cena pro nejlepšího sólistu: Jan Blahýnka z Blatnice pod sv. Antonínkem

Převzato ze stránek organizátorů: http://www.kletr.tk/

Pár postřehů od předsedy poroty, přikládáme zde:
Porty se zůčastnilo celkem 6 kapel, 4 dua a 4 jednotlivci. Všechny kapely DAV, AKU, Ztráty a nálezy, Jiný stav, Jane country a BPT se předvedli na velmi dobré až profesiální úrovni, čímž velmi ztížili práci porotě v konečném hodnocení. Příjemným překvapením celého odpoledne se stala skupina AKU s písněmi Tajemství, A teď je líp a Nedělní blues a pak i z ní rekrutovaná skupina Jiný stav, které si nakonec odvezli vítězství našeho kola a jako nejlepší interpreti postoupili do dalšího kola Porty. Co se týče celkové úrovně, myslím že má velmi stoupající tendenci. I diváci odcházeli spokojeni.

Jirka Mata Matušík