Nová rubrika je tady. Nese název Portafórum a budou se zde objevovat odpovědi na portovní či obecně hudební dotazy. O rubriku se stará Marek Jonáš, jeden ze soutěžících na letošní Portě. Na první várce jsme se zeptali pouze soutěžních kapel, ale určitě počítáme s oslovováním známějších či slavných jmen portovního žánru a nezůstane jen u hudebníků. Pokud se stalo, že jste jako kapela nedostali anketní mail a chcete odpovědět, pošlete nám odpověď na e-mailovou adresu Portýra. Vaši odpověď sem přidáme. Začínáme první otázkou, která je zcela logická a asi se dá na začátek očekávat:

Co pro vás znamená slovo Porta?


...řekl bych jeden veliký symbol. Symbol, který se vrací v mém podvědomí jako nostalgická vzpomínka na časy, kdy jsme se učili hrát na kytary barré styl a kdy byl frajer každý, kdo si dovezl z NDR kapodastr, protože ostatní museli používat kartáčky s gumičkou. Kdy vycházel na černých elpíčkách každý rok výběr z Porty, Písně dlouhejch cest a jim podobné desky a my je donekonečna omílali na starých gramofonech rychlostí 33, abychom se alespoň něco z nich naučili především pro léto, kdy přijde na řadu čas ohňů, řek, nenaplněných lásek, nevšedních zážitků, různých zklamání a někdy i vzdoru na cestě poznání životem po způsobu trempů, vodáků a všech těch, jimž říkalo něco slovo kamarádství, přátelství i vztah k přírodě. Porta byla duší té filosofie. Nehmatatelná, nesoucí se po celý rok s nadhledem nad tím vším, jen tu a tam někde na nějakém místě ťukla a dala o sobě znát a všichni hned věděli...Dalo by se povídat dlouho, ale Porta je pro mně personifikací něčeho, co mi určovalo výseč mých životních poutí - i když se musel člověk občas vzdálit...Má trochu punc minulé doby a teď jako by hledala# svoji vlastní podstatu...Věřím, že je pořád co nabízet, jenom je potřeba to myslet vážně...
Petr Sejk (4 Zdi)


Porta = slovo vynikající písně Panelákových fotrů (skrytých pod pseudonymem/zkratkou PF81) v 80. letech s názvem "Na Portě jsme zatím vždycky propadli". Komentář tehdejšího uvaděče Mííírka Kovaříka: "Pane Kyncl, to byla rukavice hozená do tváře poroty." Poslední slova písně zněla: "Řekli jsme si půjdem na to jinudy, snad by se s tím něco dělat dalo." Záverečný akord (áčko). Polohlas z poroty: "Nedalo." Přes to Panelákoví fotři nezatrpkli, další desítky let na Portu jezdí jako stále starší (až nejstarší) mladý začínající soubor, protože prostě Portu mají rádi a i když to zmáhá jejich fyziku i psychiku, berou jako povinnost na Portě prostě být. Párkrát už to Porta nevydržela a dala nám nějakou hezkou keramiku a spešl cenu (2006 jihlavská Show Porta, 2008 pražská Sranda Porta, ono to slovo Sranda původně znělo něco jako P...l, ale to asi byl omyl jinak jemnocitné poroty). Problém, jak dlouho na Portu jezdit "soutěžit" vyřešil za nás Pavel Rada - dokud se tím neživíte. Což nebude nikdy, tak se Porto nezbavíš jen tak Panelákových fotrů a jejich klonů a projektů a zpřízněnců - zejména Osada Zlaté oči má velkou razanci a počet obyvatel!
Jirka Kyncl (Panelákoví fotři, Svitky)


Co pro mě znamená slovo Porta - Pro mě je to festival, kde se můžu odreagovat a poslechnout si dobré muzikanty.A v neposlední řadě možnost poznat a někoho nového.
Pavel Petran


Slovo Porta pro mě do nedávna znamenalo jen určitou tradici. Letos jsem se jejího předkola ale zúčastnila jako soutěžící a byla jsem mile překvapena, proto pro mě teď znamená i příjemné setkání se zajímavými lidmi a zajímavou muzikou.
Jana Štěpánková


Porta znamená něco jako brána pro kapely, které začínají ale i ty délehrající. Vždy je to setkání s příjemnými lidmi a taky se zajímavými muzikanty.
Daniela Mašková (Dallas)


Při mém věku 54 jsem v podstatě již pamětníkem a musím říci, že Porta ovlivnila mé hudební začátky především tím, že mi zpřístupnila hudbu kapel, které bych i v minulosti normálně v rádiu a televizi neslyšel. I díky jí je tu dnes repertoár písniček, které zlidověly a ty stovky kapel, které pořád ještě vznikají jsou až udivující. Ač nejsem velkým příznivcem soutěžení v této oblasti, pořád se opakovaně do toho pouštím s vědomím, že je to zdravá konkurence jak se otestuje kvalita, která se v běžných současných mediích již v amatérských podmínkách nemá šanci prosadit.
Karel Jačko
(The Šůtrs)

Pro mě slovo Porta znamená získávání nových zkušeností a chvilkový "pobyt" mezi fajn lidmi, kteří jsou naladěni na stejné vlně. Je to brána, která je pořád pro každého muzikanta otevřená, ale ten dotyčný na to musí mít schopnosti.
Katka Belšánová

Porta je pro mě tradice a dnes určitě klasika ... taky vlajka a tramping - spíš vzpomínky, protože již netrempuji ale trampingu si vážím
Jirka Hurych

To je něco co v minulosti znamenal vrchol hudebního setkání v oblasti country, folk a tramp amatérské hudby, s tím, že se nechá říci, amatéři předčili profesionály.
Luboš Dvořák (Čtverylka)

Porta je pro mě bránou ve všech slova smyslech. Byla bránou na mé cestě k trampské, folkové a country muzice. Zároveň byla i bránou k aktivní muzikantské činnosti. I když jsme se s kapelou podívali přes Portu do Jihlavy i do Ústí, přesto synonymem slova Porta pro mě bude primární kolo pro Jesenickou oblast v Bludově. I přes soutěžní "rivalitu" je zde skvělá atmosféra a hlavně skvělí lidé. Není mnoho příležitostí poděkovat hromadě dobrovolníků a nadšenců, kteří pořádají primární kola, národní finále i mezinárodní finále. Chtěl bych jim touto cestou poděkovat. Každý z vás by si zasloužil dostat hlavní cenu PORTA.
Za kapelu Špunt Přerov Miloš Dohnal