Letošní finále Porty se koná už po patnácté v Řevnicích. Jak si za ty roky Porta v Lesním divadle vedla? A co všechno se od roku 2008 změnilo?

2008

Po poměrně problematickém období v Jihlavě, velkých změnách ve vedení O. S. Porta, sjednocení s ústeckou Portou a díky nápadu manželky Jirky Vondráčka se finále Porty přesunulo v roce 2008 do kouzelného areálu Lesního divadla v Řevnicích. Uspořádat první finále v Řevnicích a zajistit jej po materiální, lidské i finanční stránce nebylo úplně jednoduché. První ročník v novém prostředí se dal považovat za úspěšný.

2009

V roce 2009 Portě nepřálo počasí, proto se stalo úspěchem to, že se za zimy a deště v Řevnicích objevilo zhruba stejně diváků jako před rokem, kdy bylo ideální festivalové počasí. Nové působiště přijalo Portu výtečně, možná i díky tomu, že před konáním festivalu proběhla v Řevnicích výstava o Portě a také brigáda, při níž byly do lesa v okolí Řevnic vysázeny stromy.

2010

No a třetí ročník? To byla fantazie, skvělí soutěžící, účinkující a především diváci, kteří se do Lesního divadla sotva vešli. Spolupráce s místními se prohlubuje a Portě se začíná dařit nejen zásluhou dlouholetých pořadatelů, ale také díky nové krvi v podobě místních nadšenců. Tento ročník podle názoru mnohých „vrátil Portě ztracený dech“.

2011

Přípravy na čtvrtý ročník s datem 2011 jsou předznamenány terénními úpravami v Lesním divadle, které pomohly zvětšit prostory pro stánky a další zázemí festivalu, a také již tradičním sázením stromů. Tento rok proběhla jarní pozvánka na Portu prostřednictvím koncertu v řevnickém kině. Porta se po letech opět dočkala zaplněného hlediště i přes nepřízeň počasí.

2012

V dramaturgii pátého ročníku došlo ke změně na jiný fenomén, kterým je mládí. Návštěvníci přijeli ze všech koutů republiky. Zajímavý program se odrazil v návštěvnosti a lze říci, že si po letech opět nebylo na Portě kam sednout. Stinnou tečkou za tímto ročníkem bylo snad pouze ukradené vybavení v kempu, které nenechavci odnesli v pondělí ráno, než si je stihl odvézt pravý majitel.

2013

Přípravy ročníku 2013 poznamenala povodňová vlna, která dva týdny před konáním zasáhla Řevnice, a vytrvalý déšť. Proto ještě krátce před konáním finále nebylo jasné, zda se povede v divadle a v Řevnicích odstranit všechny povodňové škody a nebude se muset hledat nový termín. Díky chladnějšímu počasí se místo piva pil grog, ale na nadšení lidí to nemělo až zas tak velký vliv.

2014

Nejdůležitější událostí sedmého ročníku bylo nové jeviště v divadle a přestěhování semifinálové scény kousek blíž scéně hlavní. Na podzim a po celé jaro byla prováděna rekonstrukce jeviště, které bylo v již velmi problematickém stavu, s čímž souvisela i nová výzdoba.

2015

Poučeni z nedostatků let minulých jsme se při přípravě ročníku 2015 zaměřili na semifinálovou scénu. Dílčí nepřízeň počasí se pořadatelé snažili zmírnit natažením plachty přes hlediště, ale stalo se to spíše komickou vložkou k pobavení promoklých diváků. Během roku došlo k dalším terénním úpravám v divadle, které přinášejí více prostoru pro stánky, a srovnání terénu za jevištěm, což jistě ocení muzikanti, nosící těmito místy nástroje.

2016

V roce 2016 se dostalo na opravu laviček a dalšího zázemí divadla. Kulatiny oslavila Porta důstojně jak z pohledu dramaturgie, tak díky množství diváků, kteří do divadla našli cestu. Vysoká návštěvnost po všechny tři festivalové dny ukázala, že Porta má i dnes co nabídnout. Nezvyklý ruch v divadle způsobil televizní štáb, který připravoval materiál pro film o fenoménu Porta.

2017

V roce 2017 jste mohli zaznamenat změnu názvu pořadatele, nicméně šlo pouze o změnu vynucenou zákonem, protože lidé stojící za Portou se nemění. Návštěvnost byla nižší než u jubilejního ročníku, ale divadlo bylo opět zaplněné. Přes přátelský přístup se našlo několik lidí Portě nepřejících, což nikdy není pro pořadatele pozitivní, obzvlášť když jsou hodně slyšet, nicméně díky přístupu většiny místních ročník nakonec proběhl úspěšně.

2018

Po mnoha pokusech sjednotit Portu, konanou v posledních letech v Řevnicích i v Ústí nad Labem, se dospělo ke konečnému rozhodnutí s cílem ukončit stav tohoto tzv. „dvojportí“. Spolek Porta a Česká tábornická unie rozhodly o novém osudu Porty a budoucnosti celého soutěžního systému. 52. Porta se nesla v duchu vzpomínek na zesnulého Wabiho Daňka.

2019

Rok 2019 přinesl Portě ujištění, že v Lesním divadle už je doma, navíc všem přálo krásné slunečné počasí. Cestu na Portu našly davy návštěvníků, které potěšili třeba Nezmaři, Hop Trop nebo Naďa Urbánková, která v Řevnicích oslavila životní jubileum.

2020

54.ročník byl poznamenán zákazem kulturních akcí a stihla se uskutečnit pouze dvě oblastní kola. Následně byl celý ročník včetně národního finále zrušen a jako náhrada byla vyhlášena soutěž e-PORTA, do které svá videa přihlásilo 108 skupin. Ve chvíli restrikcí se uskutečnil on-line stream z Hálkova divadla Nymburk a Porta se tak dokázala přizpůsobit nejrůznějším nástrahám.

2021

Jubilejní loňský ročník Porty se konal v opožděném termínu 16. až 18. července. Složitá situace kvůli epidemii covid-19 významně ovlivnila pořádání oblastních kol, z nichž některá byla pořadateli zrušena, některá se uskutečnila bez diváků a některá systémem loňské e-Porty. Finále Porty se ale nakonec vydařilo ke spokojenosti všech.

2022

Loňský ročník si mnozí pamatují jako ten, kdy voda byla všude. Bohužel i ve stanovém městečku. Ukázalo se, že jsme stále houževnatí a mnozí to na podmáčené louce dali a festival si užili. Byli jsme rádi, že jste na Portu nezapomněli ani v letech, kdy to kultura měla složité. Večery a noci se zpíváním až do rána byly krásně lidské a my si mohli říci, že Porta 2022 se přes ne úplně ideální počasí povedla. Snad to bude letos podobné a možná ještě hezčí.

 

2023

Padesátý sedmý ročník oslaví také Richard Krajčo s kytarou, Ivan Hlas Trio, Robert Křesťan a Trapeři, Petr Bende, Rangers - Plavci, Samson a parta, Pavlína Jíšová a Bababand, Jiří Krhut, Nerez a Lucia, Nová sekce, Lenka Slabá a Triolla, Isara, VeHiBa a 15 finalistů Porty.
Kdo hledá romantiku, najde ji na Portě v Řevnicích 23. - 25. 6. 2023.