Začíná jaro, všechno pučí a na Brdy se po roce vrací Porta." Těmito optimistickými slovy začínala pozvánka, kterou nechali na ePortýr pověsit ve středu "před Komárovem" pořadatelé podbrdského oblastního finále soutěže, TK Zlaťáci ze Zaječova. Z předkol v Zaječově a v Příbrami do něj bylo vybráno celkem tucet kapel a sestava byla tradičně doplněna o vítěze oblastního kola Brány v Zaječově, duo Vrabčáci z Berouna.

Jak už tomu bývá, různé překážky počet tento zredukovaly a v sobotu 13. března 2010 se v KD Buzuluk v Komárově sešlo jedenáct finalistů. Program byl zahájen, jako vždy Vlajkou, tentokrát ve velmi příjemném, dívčím a přesto klasicistním provedení blovického Přeletu M. S., který byl úvodním hostem. Po vystoupení Přeletek odstartoval soutěž moderátor Martin Komárek - Kombi. Vedle již zmíněných Vrabčáků jsme v ní viděli skupiny Bodlák - Rokycany, Frýda & company - Plzeň, Jerry a dcerry - Příbram, Mystical way - Plzeň, Naopak - Dobříš, Petr, Otto a já - Příbram, Richard Rezek a Šeginy - Praha, Pavel Šilhavý a spol. - Zdice, Š. O. K. - Praha a Zlomky - Praha. Soutěžní program půlilo vystoupení hostujícího absolutního vítěze Dětské Porty 2010, tria Jen tak z Plzně a před vyhlášením výsledků ho uzavíral třetí host - pražská Sekvoj.

Během vystoupení Sekvoje zasedala porota zkušených muzikantů (Petra Guthová, Alena Kozáková, Romana Tomášková, Luboš Stráník a Béďa Šedifka Röhrich). Po odpoledni nabitém převážně zajímavou a kvalitní muzikou jistě nebylo snadné určit ty nejlepší, nicméně, podařilo se! Mimo jiné o tom svědčí porovnání porotního a diváckého hodnocení:
1. místo poroty (postup do finále v Řevnicích) i diváků (25 hlasů) - skupina Frýda & company,
2. místo poroty (postup do semifinále v Řevnicích) - skupina Š. O. K.,
2. místo diváků (24 hlasy) - trio Jerry & dcerry, z nichž Radce Lienertové porota udělila osobní ocenění za celkové interpretační umění,
3. místo poroty i diváků (21 hlas) - trio Naopak, jehož písničku Motiv autorky Petry Zajíčkové navíc porota vybrala do autorské soutěže v Ústí.
Společně s Motivem vybrala porota do autorské soutěže i písničku Richarda Rezka Urinální z repertoáru skupiny Šeginy. A druhé interpretační ocenění připsala Kristýnce Plhákové z Vrabčáků.

Na Portu do Komárova jezdím už několik let. Mám rád její kamarádskou atmosféru a líbí se mi, že v hledišti nesedají jen muzikanti a porota. I když letos nebylo diváky zrovna našviháno, je na místě poděkovat nejen pořadatelům, ale i všem, kteří tam tentokrát byli a vydrželi až do samého konce. Bylo jich, ve studeném sále, který se do konce programu nepodařilo zadýchat, každopádně obdivuhodně mnoho!… Ostatně, i venku, po jarním začátku týdne, se zima znovu tvářila velice rusky. První jarní bouřka přišla až o den později, 14. března. Takže si to jaro, jehož předehrou byla tak jako tak Porta v Komárově, krásně užijte!
pro ePortýr a FOLKtime Cimbura

Frýda & company