Trochu filmařského slangu jsem si vypůjčil pro titulek pozvání do nového ročníku Porty, festivalu, který ač úctyhodný věkem, je každoročně znovu a znovu mladý a od základu nový.

Ano, přes tradici, která se letos prodlouží o čtyřiačtyřicátý ročník, je Porta každoročně omlazována stovkami nových muzikantů, skladatelů, písničkářů. Soutěž zas a znovu začíná od základních kamenů. Těmi jsou především česká primární kola. Všechna vzorně připravena! Stejně jako loni je i letos čtrnáct základních kamenů „poklepáno" pro zahájení stavby dalšího ročníku soutěže Porty.

Každému novému ročníku předchází důkladná příprava, začínající zhodnocením ročníku ukončeného, sečtením plusů a mínusů a z toho krystalizující úpravy, změny a novinky. Vězte tedy, jaké novoty jsou (pro vás - soutěžící) připraveny.

Od počátku je Porta soutěží a vítězná interpretační trofej byla a je uctívána nejvýše. Ačkoliv je festival již několik let formátu mezinárodního, je interpretační soutěž v České republice nesrovnatelná jak množstvím soutěžících, tak i jejich úrovní. A tak i s přihlédnutím k tradici Porty, jakožto českého fenoménu, se bude „hlavní" trofej Interpretační Porty udělovat v českém finále v Řevnicích. Mezinárodní interpretační finále v Ústí nad Labem pak bude jakousi pověstnou třešničkou, jejíž hlavním posláním bude „vyvézt" tu dobrou zprávu o Portě do zahraničí.

Mění se i formát autorské soutěže Porty - na česko-slovenskou. Bude nadále vrcholit v Ústí nad Labem. Z každého primárního kola v ČR a slovenského finále postoupí dvě vítězné skladby. V Ústí n.L. budou všichni postupující nejprve hrát ve třech semifinále - tedy odpadá „domácí předvýběr" autorské poroty a všichni postupující budou reálně soutěžit. Do samotného finále pak porota vybere deset finálových skladeb.

Mezinárodní finále pak ještě více zdůrazní další tradiční disciplínu, či - chcete-li - více naplní původní podnázev Porty: festival country & western a trampské písně. Vedle oblíbeného koncertu Trampský potlach otevře i recitálovou přehlídku trampských skupin.

Převzato ze zvláštního vydání Portýra k regionálním kolům festivalu.Petr Lochness Křivohlávek, náčelník České tábornické unie