Tradiční průpovídka medvídků od Kolína se mi vybavila při cestě na Polabské primární kolo Porty 2009. V tomto případě šlo samozřejmě o hraní hudby. Pořadatelé tradičně využili příjemného prostředí areálu Staré Lázně. Jedenáct přihlášených soutěžících dalo 28. března pořadatelům lákavou možnost stanovit pro soutěžní vystoupení čtyři písně.
Co se někdy zdá jako výhoda, se obrátilo v nevýhodu u nevýrazných soutěžících. Na toto nejvíce doplatili sólisté, kteří museli vyvinout daleko více energie, aby zaujali posluchače. To se bohužel nepovedlo ani Liboru Bradáčkovi, ani H. Prskavcové. Zato skupina CRAZY CRASH z Kolína zaujala netradiční big beatovou úpravou klasických trampských písní jako jsou Tři kříže, Hudsonský šífy apod. V aranžích se projevovaly irské a rockové prvky a je škoda, že vokální výraz byl postaven jen na jednom zpěvákovi. Rovněž domácí trio TATA MIA s handicapem jednoho chybějícího člena s violoncellem se svým vystoupením neztratilo a bylo znát, že má v sále nejvíce příznivců. Olomoucká skupina ŠAKALI má před sebou ještě hodně práce pokud chce pomýšlet na nějaké vavříny. Krom nečisté intonace zde bylo běžné nástrojové obsazení (kytary, basovka) rozšířeno o další dvě 12ti strunné kytary. Nástrojová souhra včetně jejich aranže nebyla jednoduchá a výslednému dojmu spíše škodila.Polabské kolo se zřejmě stává oblíbenou destinací pro pražského písničkáře Jirky ŠMIDTa. Posluchače spolehlivě zaujmul jak svým sdělením, tak i projevem. Následující pardubické trio VÍCEMÉNĚ, které zpívalo písničky P. Žalmana Lohonky si posluchač rád poslechl. V tomto případě se přímo nabízelo srovnání s originálem, které pro soutěžící skupinu nedopadlo příznivě. Ani Ondřej V. VEJSADA nebyl tím, kdo by mohl pomýšlet na postup. To domácí soutěžící Standa HALÁČEK se svým projevem dovede prosadit a zaujmout posluchače. Jeho témata písniček jsou jiná, než J. Šmidta, a tak se těžko srovnává kdo je lepší, ale každý z nich bude mít svůj okruh posluchačů. Vynikající muzikanti se sešli v pražské skupině ŠUPLÍK. Skupina s dobrým vokálem a swingovým nádechem předvedla, jak se dá užít si své vystoupení s chutí a pohodou. Se stejnou pohodou se presentovala i nymburská skupina LÁŽO PLÁŽO. Kvalitnějším výkonem než v loňském roce svým vystoupením uzavřela soutěžní část.
Přestávku, kterou porota využila k poradě, vyplnila svým vystoupením skupina PANELÁKOVÍ FOTŘI. Ne příliš početné publikum v sále se srdečně bavilo humorem a nápaditými aranžemi jejich vlastních písní. Hra na netradiční hudební nástroje a nápady s kostýmními převleky vyvolávaly salvy smíchu. Jednoduché to ovšem s nimi neměl zvukař Pája Jindrák, který ale vše zvládl, tak jako ostatně celé soutěžní kolo.
Po několika přídavcích pak přišlo na řadu vyhlášení výsledků. Moderátor celé soutěže, kterým byl František Mifek z ČRo H. Králové oznámil tyto výsledky:
Vítězem a postupujícím do finále Českého národního kola Porty v Řevnicích se stal Jiří ŠMIDT. Druhé místo obsadil S. Haláček a na třetím skončila skupina Lážo Plážo.
Do soutěže o Autorskou Portu v Ústí n/L postupují skladby:
Večerní zprávy - autor J. Šmidt
Ztráta času - autor S. Haláček
Diváckou cenu si odnesla skupina TATA MIA
Keramické upomínkové předměty pro účastníky vytvořila Alžbeta Bety Jankulíková.
Na závěr dobře organizovaného soutěžního kola vystoupila skupina Epy de Mye.
A pro úplnost ještě seznam těch, kteří rozhodli o výsledcích. Stanislava Fügnerová, Jiří Červín, Luboš Friml, Jeroným Jerry Lešner a P. Vohnout (Balík), to je složení odborné poroty.
Stručně své postřehy sepsal
Václav Křemen - Vyhlídka