S radostí a očekáváním jsem se 7.3. rozjel do Soběslavi, kde začínalo jedno z prvních primárních soutěžních kol letošní Porty 2009. Po loňské úspěšné premiéře v DDM, kam se konání Jihočeského kola přesunulo ze Strakonic, jsem byl zvědav, jak pořadatelé zúročili loňské zkušenosti v novém prostředí.
Až na počasí, které těžko může pořadatel ovlivnit, probíhalo celé soutěžní kolo v bezvadné kamarádské atmosféře plné výborné muziky. Osvědčený zvukař Tomáš Pánek citlivě ovládal svojí aparaturu přiměřeně k velikosti sálu. Všechno bylo velice pohodové a myslím, že nejhůře na tom byla porota, která měla rozhodnout o jediném postupujícím z 15ti soutěžících, což jí asi nikdo nezáviděl.

Zahájení začalo tradičně Vlajkou, tentokráte v podání pro tento účel právě založeného sextetu složeného z pořadatelů, moderátora, členů poroty a delegáta ČTU. Zdeněk Schwager (nyní internetové radio Samson) představil prvního soutěžícího, pražské trio VEDVOU. Vlastní repertoár se vyznačoval zajímavou aranží, rytmikou i hezkým trojhlasem. KEKIT a SQADRA ze Strakonic vystoupili s pěkným vokálem a evidentní radostí z hraní. Při jejich poslechu se mi maně vybavil dřívější styl Kamelotu. Kontrastem byl spirituálový projev X-TETu z Jindřichova Hradce. Soubor zpívající a capella určitě potěšil milovníky sborového zpěvu. Vzrůstající oblibu netradičních nástrojů v souboru utvrdila skupina ISPIRACE ze Strakonic svojí malou harfou nebo akordeonem. Jejich rytmickým písním chyběl společný výraz a slyšitelné byly i intonační chyby ve vokálu. Sdělnými texty a příjemnou barvou vokálu se představilo DUO CHANCE z Veselí n/Lužnicí. S dalším zpěvem a capella se představilo dámské trio TRNUCHY ze Strakonic. V hezkém vokálním projevu na mně působilo někdy rušivě zvláštní vedení 2. a 3. hlasu. ARTEFAKT z Českých Budějovic přednesl vlastní písně, ve kterých se nevyvaroval intonačních chyb. Posledním soutěžícím před přestávkou byla bluegrassová skupina VOTVÍRÁCI z Písku. Při svém vystoupení použili i nový nástroj nazvaný Dokynjo (čti dokyndžo - dobro, kytara a banjo v jednom) a předvedli suverénní výkon spojený s vtipnými texty a radostí z muziky.
Přestávku vyplnil svým vystoupením místní pěvecký sbor NOVITA průřezem svého repertoáru od renesančních až po lidové písně.
Po přestávce mě zaujalo duo ALL BOSS z Českých Budějovic skvělou hrou kytar s hezkými aranžérskými nápady, ale rezervu mají ve výrazu svého vokálu. Podobně i táborské duo ZA SLUNCEM ve svém folkovém projevu bojuje s intonačními nedostatky. Další duo KAVKA – DVOŘÁKOVÁ z Litvínovic spojilo kytaru a violoncello se sólovým zpěvem Pavla Kavky, který svou snahou o výraz ubližuje výslovnosti i frázování. Z Krnína přijel kvintet PARAVÁN, který předvedl žánrovou všehochuť s etnickým nádechem. Jiří FRYČ (známý z dua Jir-Ka) se rozhodl představit i jako sólový interpret s vlastní tvorbou a předvedl vynikající výkon s bravurní kytarou, dynamikou a výrazem. BONSAI č.3 z Českých Budějovic je jako většina folkových interpretů instrumentálně výborná, ale i zde lze pracovat čistotě intonace. Soutěž uzavřela domácí kapela A PROČ NE s dobře provedeným převzatým repertoárem portovních fláků 70. let.

Porota ve složení P. Jíšová (zpěvačka a skladatelka), E. Buriánová (zpěvačka a textařka skupiny Dědous), J. Bican (zpěvák, banjista), Jan Paraniak (skupina Dědous) a T. Böhm (skupina Karolína) po velmi složitém rozhodování nakonec vyhlásila tyto výsledky.
Vítězem a postupujícím do národního finále v Řevnicích se stala skupina VOTVÍRÁCI z Písku.
Do semifinálové soutěže postupuje skupina X-TET (Jindřichův Hradec) a do soutěže o Autorskou Portu v Ústí n/L postoupily skladby Maria Magdaléna (Milan Kekit Šebelík) a Koření (Mirek Baldrych). Diváckou soutěž vyhrála skupina VEDVOU (Praha).

Pořadatelé zabodovali. A to ve všech směrech. Od vydání Portýra, občerstvení, až po konzultace soutěžících s porotci, což není zcela běžným jevem a interpretům to přináší mnoho podnětů pro jejich zlepšování. Všichni soutěžící si odvezli na památku keramickou notu.
Celé jihočeské kolo uzavřela svým vystoupením skupina Epy de Mye, které bylo ukončeno až po několika přídavcích a večer pak skončil příjemným společným sessionem.

S přáním více takových kol napsal
Václav Křemen - Vyhlídka