Polabské kolo mezinárodního festivalu Porta 2009 se bude konat v sobotu 28. března od 15 hodin na již tradičním místě ve Starých Lázních. Programem soutěžního odpoledne bude provázet moderátor ČRo Hradec Králové Franta Mifek a představí se v něm soubory a jednotlivci hrající převážně folk. Pořadatel akce, Česká tábornická unie, má ke dnešku přihlášeno 11 soutěžních formací. Toto číslo ještě trochu naroste, protože uzávěrka přihlášek je 22. března.
Hosty na večerním koncertu Porty budou Panelákoví Fotři a Epy me Mye. Po několika letech, kdy pozvánku do Kolína přijala zvučná jména českého folku, byla zvolena varianta pozvat méně známé interprety, kteří si kvalitou nezadají. Pro představu je možno říci, že ty první je nutné vidět a ty druhé zase slyšet. Epy de Mye slavili úspěchy v mezinárodním finále Porty v Ústí nad Labem a u Panelákových Fotrů je už název dostatečně vypovídající.
K 19. březnu jsou do Kolína přihlášeni Ondřej V. Vejsada, Tata Mia, Crazy Crash, Šakali, Lážo Plážo, Šuplík, Libor Bradáček, Víceméně, Jiří Šmidt, Hana Prskavcová a Stanislav Haláček.

Tomáš Gotvald