Podbrdské oblastní kolo 42. ročníku festivalu Porta se uskutečnilo 14. března 2009 již tradičně v komárovském KD Buzuluk. Z předkol v Příbrami (Příbramský huntík) a v Zaječově bylo porotami do finále nominováno celkem čtrnáct kapel, patnáctým finalistou bylo dívčí trio Úsměvy postupující do tohoto finále jako vítěz podbrdského oblastního kola dětské soutěže Brána. Účasti ve finále se ze zdravotních a jiných důvodů vzdali celkem čtyři soutěžící. Soutěž zbývajících jedenácti přinesla následující výsledky.


Pořadí interpretační soutěže do 6. místa stanovené porotou:
1. místo - skupina …přecespolu… (Dobříš, Jičín a Pardubice),
2. místo - duo Jakub Kořínek & Katka Misíková + perkuse Libor Jonáš (Čechy),
3. místo - duo Jir-Ka (Jindřichův Hradec),
4. místo - skupina Půl dechu do měchu (Hořovice),
5. místo - duo Jana a Zdeněk Hejkrlíkovi (Příbram),
6. místo - skupina Ježkovy voči (Příbram).

Ze soutěžního řádu Porty vyplývá postup Jakuba Kořínka & Katky Misíkové do semifinálového kola na Národním finále Porty v Řevnicích (26. až 28. června 2009) a přímý postup skupiny …přecespolu… do finále tamtéž. Porota zároveň doporučila postup na divokou kartu pro duo Jir-Ka. Toto doporučení může a nemusí být ve vyšším stupni soutěže respektováno.

Jako postupující do Autorské Porty, která proběhne při Mezinárodním finále Porty v Ústí nad Labem (23. až 25. července 2009), vybrala porota písně Uplakanej den (hudba i text Jakub Kořínek, hraje duo Jakub & Katka) a Konec (hudba i text Petra Zajíčková, hraje skupina …přecespolu…).

V diváckém hlasování
zvítězilo s výrazným náskokem před ostatními trio Jerry & dcerry (Příbram),
2. až 3. místo - skupina Půl dechu do měchu a duo Jakub Kořínek & Katka Misíková,
4. až 5. místo - duo Jir-Ka a skupina Maděrky (Příbram),
6. místo - skupina …přecespolu….

Dále bylo společným rozhodnutím komárovského štábu a poroty uděleno zvláštní ocenění za dlouholeté zásluhy o Podbrdské oblastní kolo Porty zakladatelům a hlavním pořadatelům Příbramského huntíku, manželům Janě a Zdeňkovi Hejkrlíkovým.

Zdroj: Folktime