Těžkou hlavu měla porota při rozhodování o vítězi oblastního kola Porty, které o víkendu proběhlo v soběslavském Domě dětí a mládeže. Z půldruhé desítky soutěžících, o jejichž úrovni se odborníci vyslovili velice pochvalně, do národního finále, které se koná koncem června v Řevnicích, mohla totiž vybrat pouze jediného postupujícího, stejně jako do tamějšího semifinále.
Do finálových bojů tedy jih vysílá píseckou kapelu Votvíráci, která není na české hudební scéně neznámá, a do semifinále se probojovala skupina X-tet z Jindřichova Hradce. Dále verdikt pětičlenné poroty, jejíž předsedkyní byla Pavlína Jíšová, doporučil na mezinárodní portovní finále v Ústí nad Labem dvě autorské skladby, jejichž autory jsou Milan Šebelík ze Strakonic a Mirek Baldych z Bechyně. Posledně jmenovaný je navíc členem dua Ve dvou, kterému návštěvníci svými hlasy přiřkli diváckou Portu.

Jak konstatoval spíkr soutěžního odpoledne Zdeněk Schwager, vyhrát nemohou všichni a ne vždy se vkus diváků kryje s rozhodnutím poroty. Velký aplaus sklidilo například dívčí vokálové trio Trnuchy ze Strakonic, u publika bodovala i českobudějovická Bonsai č. 3 nebo odpichové a s drajvem zahrané autorské písničky velešínského Paravánu a tak by se dalo ještě pokračovat. Za zmínku ale rozhodně stojí také vystoupení početného soběslavského hudebního sdružení Novita, které stejně jako populární Epy de Mye příjemně vyplnilo přestávku.
„Ať už jsou výsledky jakékoliv, vždycky vyhrává písnička, dobrá muzika a skutečnost, že se mohou sejít lidé stejné krevní skupiny a se stejnými zájmy,“ dodává za realizační tým předsedkyně občanského sdružení Porta Anna Roytová. Hanka Hosnedlová - Soběslav