Navzdory předchozím dnům, které už pomalu, ale jistě slibovaly zamračeným nebem nástup podzimu, vypadal v sobotu 30. srpna Žampach na Sázavě, oblíbená to štace vodáků, naprosto letně a vzorně. Vzorný byl i počet diváků, a to dokonce od samého začátku festivalu.
O ten se postaral písničkář Pavel Petran, letos 3. ve finále pražského kola Porty. Působil jistě a profesionálně, příjemný hlas a zajímavé texty s vlastním názorem – tedy to, co by písničkář měl mít. K Pavlovým dalším letošním úspěchům patří i výtečné 4. místo v soutěži Country rádia s písní „Co se říká“ a vydání nového CD „Dneska už vím“, na kterém se přestaví s kapelou sestavenou pro tento studiový projekt.

Další kdo mě z účinkujících zaujal byla 6-ti členná děčínská folk-rocková formace Vomiště. Výrazný leadový zpěv, svižný repertoár, dynamický projev, písně vlastní výroby, krásné vokální aranže – stálo to za to. Letos nové CD „Proti běhu času“ se vzácným hostem Lubošem Novotným /Druhá tráva/. Na scéně působí již 13 let, v roce 1999 vyhráli interpretační Portu.

Skupina Elza byla jedinečná už tím, že poslední zkoušku před festivalem měla v dubnu. Vůdčí osobnost této formace Roman Janko byl bohužel delší dobu díky zánětu šlach na obou rukou odříznut od své kytary a protože je to umělec každou kapkou své bohémské krve, nedal jinak než, že si musí zahrát před diváky. To vše také bylo ve vystoupení cítit. Jinak se může skupina pyšnit Portou již z roku 98.

Vrcholem festivalu, když vynechám skupinu Qjeten, kde hraji a tudíž pochvala ani kritika není na místě:-), byl pro mě pražský Fajnbeat. Folkrock, možná místy spíš folkbeat úžasně nabitý dobrou náladou a pohodou, zajímavými aranžemi a dynamikou. Ze čtyř členů 3 výborné leadové vokály, všichni též tvůrci vlastních písní. Na to, že kapela funguje až od roku 2006, tedy necelé dva roky – klobouk dolů. Mají spoustu novinek – chystaný demosnímek, od října nového člena kapely - violoncellistku a bubeník přichystal předevčírem nové miminko Johanku. Všichni ze srdce blahopřejeme!

Ještě je třeba doplnit, že pořadatel připravil pro rodiny s dětmi opravdu nabitý program, pro hladové opravdu dobrá jídla a pro žíznivé opravdu rychlé a dobré pivo. Takže kdyby snad někdo neměl příští rok poslední víkend v srpnu co dělat, přijeďte se rozloučit s prázdninami na Žampach!

Květa Krejčová