Český rozhlas byl po dlouhá léta patronem Porty. A protože se letošní finále Porty koná ve středních Čechách, budeme si povídat v následujících řádcích o regionálním vysílání pro Středočeský kraj - o Českém rozhlasu Region. Na několik otázek nám odpověděl šéfredaktor Českého rozhlasu Region Pavel Kozler.

Mohl byste nám přiblížit, jaké zásadní pořady připravuje Český rozhlas Region pro své posluchače?
Těch pořadů je opravdu celá řada. Vlajkovou lodí Regionu je talk show Jana Rosáka Tandem, do níž si tento zkušený moderátor zve zajímavé osobnosti, které ve svém oboru něco dokázaly - zpěváky, herce, sportovce, malíře, lékaře, vědce... Od června 2005, kdy měl Tandem premiéru, usedl Jan Rosák k mikrofonu proti svému hostovi už více než sedmsetkrát! Tandem Jana Rosáka na frekvencích Regionu začíná denně v 9:00.

Mezi další zajímavé pořady, které na vlnách Českého rozhlasu Region vysíláme, patří jediný magazín o jídle a vaření vysílaný přímo z kuchyně s názvem Pochoutky. Tímto pořadem provázejí Naďa Konvalinková a Patrik Rozehnal. V sobotu a v neděli, vždy hodinu před polednem, se v naší rozhlasové kuchyni zastaví jeden zajímavý host s neméně zajímavým receptem. Při vaření se samozřejmě povídá, a to nejen o kuchyni a jídle...

Všem kutilům, zahrádkářům, chovatelům a chalupářům pak každou sobotu dopoledne radí Eduard Hrubeš ve svém Hobby magazínu a pro všechny příznivce hudebních šlágrů minulého století máme nabídku k posezení U muziky s Josefem Zímou.

Máte nějaký speciální pořad, kde se objevuje portovní hudba - tedy folk, country a trampská píseň?

Pro příznivce těchto hudebních žánrů vysíláme každé pondělí po 19. hodině pořad Country salon, který mapuje novinky současné americké i domácí scény z této oblasti. S folk a country hudbou se ale mohou posluchači Regionu setkat i v průběhu celého dne, protože je nedílnou součástí našeho hudebního formátu.

Často se děje v našich radiích, že je hodinový pořad s hudební osobností a jsou tam 1-2 jeho písničky a kolem sviští Madona, Tina, Collins, atd. Víte, jestli to tak posluchači chtějí? A jak je to na Regionu?
Většina rádií řídí výběr hudební složky programu výlučně podle hudebních průzkumů. Z tohoto pohledu by se tedy dalo říct, že rádia hrají podle toho, co se líbí "většině". Pro vnímavější posluchače tak může docházet i k nelibě vnímanému jevu, který popisujete, tedy, že se za rozhovorem s hudební osobností neobjeví píseň od tohoto interpreta, kterou by posluchač "automaticky" v takovém případě očekával. Je také rozdíl v tom, zda se jedná o specializovaný hudební pořad nebo o pořad typu "talk show". Český rozhlas Region má ve svém programu více než dvě třetiny české hudby a při jejím výběru se snažíme postupovat citlivě. V našich pořadech proto máme nepsané pravidlo, které praví, že k rozhovoru s hudební osobností patří i hudba z jejího repertoáru. To ale na druhou stranu nutně neznamená, že bychom během rozhovoru za všech okolností hráli pouze hudbu od zpovídaného interpreta.

Jak se dostávají nové písničky do vysílání Českého rozhlasu Region? Je to výběr dramaturga, nebo si píší posluchači, nebo se řídíte jinými ukazateli?
Písně do vysílání zpravidla vybírá náš hudební dramaturg Aťa Seidl, který samozřejmě monitoruje dění na hudební scéně, nabídku hudebních vydavatelství i archiv Českého rozhlasu. Při výběru se také občas nechá ovlivnit vkusem a přáními našich posluchačů z pořadu Písničky na přání.

Jaké novinky připravuje Český rozhlas Region pro své posluchače?
Na prázdniny jsme připravili Léto u vody. Na své si přijdou jak posluchači Regionu, tak návštěvníci středočeských bazénů a koupališť. Více informací se posluchači včas dozvědí z našeho vysílání.
Od začátku června až do konce prázdnin také hledáme Středočeského zahrádkáře roku 2008. Posluchači naší stanice a čtenáři časopisu Zahrádkář nám zasílají fotky svých zahrádek a každý pátek mají šanci stát se finalisty této soutěže. Velké finále pak proběhne 30. srpna na Lázeňské kolonádě v Poděbradech v rámci oslavy našich narozenin. Na této akci vystoupí Jakub Smolík, Milan Drobný, Petr Muk, Jan Rosák, Eduard Hrubeš, Josef Zíma a Naďa Konvalinková.

Děkujeme za rozhovor. Honza Komín a Jirka Vondráček ePortýr