Xindl X je pražský rapper s kytarou, který se pokouší nalézt nový přístup k českému písničkářství. Tvoří auto - protest - songy, ve kterých kombinuje hip hopové frázování s folkem, jazzem a blues. Těžištěm písní však zústávají texty, ve kterých má stejnou váhu pokus o osobní výpověď, jako smysl pro ironii. Na koncertech Xindl X vystupuje sólově nebo s kapelou ve složení: Robert Švehla – bicí, Filip Markes – saxofon, Filio Havlíček – baskytara. Xindl X se narodil 16.8.1979 jako Ondřej Ládek Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Živí se jako filmový a televizní scenárista (např. film Restart), copywriter a textař Od roku 2003 do roku 2006 hrál své písně s kapelou Já a brácha.
V roce 2006 založil skupinu Jupí tralala V dubnu 2007 začíná použvat pseudonym Xindl X, který si vypůjčil od jedné postavy z filmu Woody Allena Hollywood Ending. V únoru tohoto roku Xindl X s kapelou dotočil své debutové album Návod ke čtení manuálu, kterou na podzim vydá Good Day Records v koprodukci s Championship Records.

1) Xindle, pokolikáté soutěžíš na Portě
Letos poprvý.

2) Jaký je tvůj největší portovní i neportovní hudební úspěch?
Loni jsem vyhrál soutěž Česko hledá písničku s písničkou Mamut. Od tý doby, co se video s tou písničkou dostalo na net, poznavaj me lidi na ulici. Sotva někam přijdu, lidi si na mě ukazujou prstem a říkaj: „To je ale Xindl!“

3) Co bys rád v hudbě dokázal. Jaký je tvůj hudební cíl?
Doufám, že pomocí svý hudby dosáhnu toho, že se všichni lidi na světě budou mít rádi a že na celým světě zavládne mír… a sníží se daně… a ledovce přestanou tát. A nebo aspoň toho, že se nějaká moje písnička prodá do reklamy. Třeba na nějakej parádní mycí prostředek.

4) Napiš čtenářům Portýra, proč právě na tvůj recitál by měli na Portě přijít?
Protože můj recitál bude dvaapůlkrát pěnivější než běžný recitály. A přitom za stejnou cenu.

5) Jak se připravuješ na soutěžní finále?
Objednal jsem si v teleshopingu příručku Jak zvítězit na Portě. Prej se v ní dočtu zaručenej způsob, jak oslnit porotu i diváky. A vzhledem k tomu, že jsem byl mezi prvníma dvěma stovkama diváků, co si jí objednali, dostanu k ní navíc zdarma přiručku Neurochirurgem snadno a rychle. Takže jsem v klidu. Mám to v kapse.

6) Co myslíš, že ti případný úspěch na Portě může dát?
Pravděpodobně to, že začnu bejt hrozně namyšlenej, budu nosti nos nahoru a všude budu vykládat, jak jsem byl úspěšnej na Portě. Kamarádi a rodina se ode mě odvrátí a já zůstanu sám coby opuštěná alkoholická troska. Pak si uvědomím svoje chyby, půjdu do sebe a napíšu o tom knihu. Ta kniha bude strašně úspěšná a já zase začnu bejt hrozně namyšlenej, budu nosit nos nahoru a všude budu vykládat, jakou jsem napsal úspěšnou knihu. Noví kamarádi a obdivovatelé se ode mě odvrátěj a já zůstanu sám coby opuštěná troska se závislostí na práškách proti bolesti. Pak si uvědomím svoje chyby, půjdu do sebe a napíšu o tom písničku. A s tou po třiceti letech budu úspěšnej na Portě. Někoho pak napadne, že by o mě moh natočit životopisnej film – a já zase začnu bejt namyšlenej a nesnesitelnej a tak to půjde pořád dál…

7) Xindle, co bys vzkázal našim čtenářům?
Mějte se rádi, jezte hodně zeleniny, choďte často na procházky, občas si přečtěte nějakou pěknou knížku, nevěřte reklamám a kupte si mojí desku. Jmenuje se Návod ke čtení manuálu a vyjde v půlce září. Info brzo najdete na mejch stránkách www.bandzone.cz/xindlx.