Žánrově lze kapelu Quanti minoris zařadit jako historizující folkrock s keltskými kořeny. Za nejvystižnější označení lze považovat hradní podobu rocku, tedy „hradrock“. Melodická linka s nosným středověkým prvkem za použití replik historických nástrojů je přepasírována přes rockový základ. Tato hudba zapadne stejně dobře do prostředí hradů a zámků, tak i na pódia folkových, rockových, ale i etno a worldmusic festivalů. Skupina hraje ve složení: Zdeněk Němeček (zpěv a všechny možné i nemožné historické i soudobé nástroje), David Gross (el. kytara, zpěv), Pavel "Car" Barta (basová kytara) a Roman Golda (bicí, zpěv).

Repertoár skupiny tvoří zhudebněná poezie středověkých autorů (většinou anonymních, ale i známých jako např. F. Villon). Hudba je vlastní a je pouze inspirována hudbou z přelomu středověkou a novověku. Pro podpoření autentické atmosféry jsou i zde ( stejně jako v akustické podobě na CD Quanti minoris – Vaganti) použity skladby nebo části skladeb mistrů tohoto období, např. John Dowland ( anglický loutnista, 16.stol.), J.S. Bach apod. Více na: http://www.quantiminoris.cz/

 

1) Pokolikáté soutěžíte na Portě?
Letos podruhé.

2) Jaký je váš největší portovní i neportovní hudební úspěch?
Portovní úspěch – tak to je jednoduché, v loňském roce v Jihlavě jsme dostali Portu, neportovní úspěch – v květnu 2007 nám u Indies Scope Records vyšlo CD s názvem „Pijácké mravy aneb když se krčma baví“.

3) Co byste rádi v hudbě dokázali. Jaký je váš hudební cíl?
To je taková záludná otázka, ale pro mě je ten cíl možná trošku jinde než se očekává, mým největším cílem je, aby všichni co poslouchají moji muziku z ní měli stejnou radost a potěšení, jako mám já, když ji hraju, nebo když nějakou písničku udělám a těším se na reakce. Jednou na koncertě v Přerově za mnou přišel starší pán a povídá: „ tolik radosti na pódiu jsem už dlouho neviděl, vy nehraje, vy si hrajete“, a já jsem mu byl velmi vděčný, že mi to přišel říct, protože ten pán pochopil podstatu. Ano je to především o radosti a pohodě. Dalo se předpokládat podle reakce publika, že posluchači jsou na naší straně, ale o to dokázal i pojmenovat. Měl jsem radost, že on měl radost, myslím, že to je můj cíl.

4) Napište čtenářům Portýra, proč právě na váš recitál by měli na Portě přijít?
Myslím, že se u nás podobnou fúzí staré muziky s rockovým spodkem mnoho kapel nenabízí, tak myslím, že je to určitě jeden z důvodů, dalším důvodem by mohlo být to o čem jsem psal před chvílí, že by mohli čtenářové zkusit, jestli jim nainfikujeme trochu té pohody, no a hlavně protože je to skvělá muzika,... co?? Já to musím vědět, šak je moja, né??

5) Jak se připravujete se na soutěžní finále?
No připravujeme, zkoušíme, hrajeme a tak....

6) Co myslíte, že vám případný úspěch na Portě může dát?
Pro hudební žánr, který s Quanti minoris hrajeme je to tak, že pro rockové publikum jsme „jakési divné folk,“ pro folkové publikum, jsme „jakési divné bigbít“, no a tak trošku ze zoufalství a trošku z drzosti a trošku z hecu jsme zkusili Portu, jestli nás vůbec přijme, ale že ji dostaneme, to jsme vůbec nepředpokládali. Samozřejmě, že nás to velmi potěšilo a že si toho velmi vážíme, no tak je vlastně naší občanskou povinností tam jet letos zase a v postatě vůbec nemyslím na to co přinese, hlavně muzika musí před lidi nebo umře, zmizí, vytratí se....a radost je ta tam....

7) Co pro posluchače chystá vaše kapela v blízké budoucnosti?
Letos na podzim chceme natočit vánoční CD (bude se jmenovat „ Písně nejen vánoční“), během příštího roku bych rád dokončil CD se zhudebněnými baladami F. Villona (snad tím konečně uspokojím nedočkavce, co mne neustále o něj upomínají), no a juž pomaličku sbíráme materiál na další řadové CD.

Na otázky odpovídal Zdeněk Němeček