Již druhým rokem je Porta pouze jedna. Zatímco ta dříve jihlavská se letos přesouvá do Řevnic a stala se českým finálem Porty v rámci celého soutěžního systému, v Ústí nad Labem se chystá mezinárodní finále.
Několik otázek jsme položili Josefu Vejlupkovi - organizátoru mezinárodního finále Porty.

Slovo mezinárodní zní honosně. Z kterých zemí přijedou soutěžící či hosté letos do Ústí?
Nejdříve bych chtěl podotknout, že organizátorem mezinárodního finále PORTY v Ústí nad Labem nejsem pochopitelně pouze já, ale poměrně široký tým lidí. Asi bude nejlepší, když organizační strukturu celého festivalu PORTA popíšu. Spolupořadateli festivalu PORTA jsou čtyři subjekty:
Česká tábornická unie (ČTU), která zajišťuje v plném rozsahu všechna česká oblastní kola
soutěže.
Sdružení PORTA o.s.(SP), které je pořadatelem českého národního kola v Řevnicích.
Kulturní středisko města Ústí nad Labem (KSmÚ), které je ve spolupráci s ústeckým sdružením ARS PORTA BOHEMICA (APB) pořadatelem mezinárodního finále. KSmÚ zajišťuje mezinárodní finále finančně a organizačně, APB je garantem finále autorské soutěže a patronem zahraničních soutěžních kapel či písničkářů.

 

Nejvyšším orgánem festivalu je RADA FESTIVALU PORTA, (tzv.čtyřlístek) kde má každý ze čtyř pořadatelů jednoho zástupce. Jsou to Anička Roytová (SP), Petr Lochness Křivohlávek
(ČTU), Jindřich Šrejber(APB) a já za KSmÚ. Šéfem týmu, který zajišťuje mezinárodní finále v Ústí nad Labem je Ivan Dostál, ředitel KSmÚ, hudebník a dlouholetý člen soutěžní poroty PORTY v Ústí nad Labem. V týmu MF PORTY má dva zástupce. Jedním je Jana Mládková, ekonomka, druhým jsem já. Mám za úkol koordinovat činnost jednotlivých pracovních skupin (dramaturgie, produkce, organizace, soutěž, technické zabezpečení, komunikace a propagace). Celý tým je složen převážně z pracovníků KSmÚ a členů APB, v čele s posledním žijícím zakladatelem PORTY Zdeňkem Lukáškem. Do týmu však byli přizváni i členové ČTU a SP. Kromě tradičních členů organizačního týmu jako je Jindra Šrejber, Zdeněk Ečer, Tony Linhart (dramaturgie) či Iva Horká, se letos objevily i nové tváře. V dramaturgické skupině např. Leoš Kosek (Český rozhlas) a Zděněk Schwager (SP), v dalších skupinách pak ústečtí muzikanti a Porťáci Renata a Jirka Lankašovi (Náplava) či Honza Moucha (Blue Eyes and Two Flyes) či Pavel Šlegr, kteří mimojiné i sníží věkový průměr našeho týmu. Naším „externím poradcem“ je také Kapitán KID, za kterým se občas vydáme “do hor“ asi 15 km nad Ústí, do jeho domku za potokem.

A teď se konečně dostávám k odpovědi na položenou otázku: Na mezinárodní finále PORTY do Ústí nad Labem přijedou soutěžící z Polska, Slovenska a pochopitelně z Česka. Budou to postupující z národního kola v Řevnicích a vítěz festivalu mladých kapel Brána, který také pořádá ČTU. Pokud jde o zahraniční hosty, půjde v první řadě o Tima Eriksena z USA a dále o polskou bluegrassovou kapelu CZAS NA GRASS. Tim Eriksen se zabývá tradičními starými písněmi z Apalačských hor, hraje na kytaru, housle, banjo, basu, indickou vínu a další nástroje. 28. února letošního roku vyprodal při svém sólovém koncertu Carnegie Hall v New Yorku.

Ústecká Porta je spojena s amfitátrem a domem kultury. Bude tomu tak i letos? Mohl bys nám říci, kde se koncerty uskuteční a na koho z hostů se můžeme těšit?
Tradice je dobrá věc a my si jí vážíme. Současně ale chceme přijít s něčím novým, s něčím, co PORTU oživí. V Domě kultury bude sídlo štábu a redakce PORTÝRA. Ve čtvrtek 17. 7. se na terase Domu kultury uskuteční tradiční Trampský POTLACH. Jeho první části bude dominovat kapitán KID, jeho druhé polovině pak kapela PACIFIK s Tony Linhartem, který bude POTLACH moderovat. Hosty POTLACHU budou tentokrát severočeské kapely, např. Stráníci, Stetson, Kliďánko, Blue Eyes a další. Hlediště terasy DK rozšíříme a předpokládáme, že na POTLACH volně naváže spontánní muzicírování přítomných. Velký sál Domu kultury bude připraven pro tzv. mokrou variantu. Pokud však bude normální letní den, 17.červenec, byl by hřích nedělat POTLACH pod širým nebem, navíc v místě, které všichni Porťáci důvěrně znají. Vstupné se platit nebude. V letním kině, tak jako každoročně mezinárodní finále PORTY vyvrcholí v sobotu 19. července finálovou interpretační soutěží, předáním cen, přehlídkou vítězů a galakoncertem hostů. Budou mezi nimi mimojiné Fešáci, Tim Erikson, Věra Martinová, Radek Tomášek, Richard Tesařík, Karel Kahovec, Míša Tučná, Ivan Mládek se svou kapelou a řada dalších. Vstupenka bude stát 90Kč, zlevněná 50Kč.

Ústecká Porta měla v přívlastku do předloňského roku slovo Trampská. Také se ví, že vznikla právě v Ústí nad Labem jako soutěž trampských a country a westernových skupin. Zahrají nám na Portě i skupiny jiných žánrů?
Už několik let PORTA neškatulkuje muzikanty přísně do jednotlivých žánrů a my všichni jsme přesvědčeni, že je to dobře. Opera, dechovka ani muzikál tam určitě nebudou, ale z těch ostatních žánrů se tam může leccos objevit.

V Ústí nad Labem se uskuteční autorská soutěž. Kde bude probíhat a kolik kapel či interpretů do autorské soutěže z oblastních předkol postoupilo?
V loňském roce, kdy jsme poprvé v novodobé historii PORTY vyčlenili autorskou soutěž do samostatného večera, jsme byli zklamáni malým diváckým zájmem. V sále domu kultury bylo jen několik desítek diváků. Upřímně řečeno i v minulosti, v dobách kdy Lochotín „praskal ve švech“, byla autorská soutěž spíše komorní záležitostí. Protože očekáváme parné léto, vytáhli jsme letos i autorskou soutěž pod širé nebe na pěší zónu Lidického náměstí. Na něm se v posledních letech daří o letních večerech organizovat i jiné kulturní akce a diváci tam rádi chodí. Na plochu nově upravené pěší zóny se staví stovky židlí. Jednu stranu náměstí tvoří zahrádky pěti restaurací, na protilehlé straně a za hledištěm pak jsou stánky s občerstvením. Do finále autorské soutěže, které se uskuteční v pátek 18. července postoupilo 16 kapel či písničkářů a jejich soutěžní klání několikrát přeruší i pozvaní hosté. Na Lidickém náměstí zahrají a zazpívají Druhá tráva s Robertem Křesťanem a Pavlem Bobkem, Burizon, polský CZAS NA GRASS a také Spirituál kvintet. Jména účastníků autorské soutěže umístíme během několika dnů na webových stránkách, čekáme pouze na postupujícího z oblastního slovenského kola v Bratislavě. An tady se nebude platit povinné vstupné. Dobrovolné vstupné bude použito na charitativní účely.

Mezi portovními posluchači a muzikanty se letos hodně propírala navrhovaná změna soutěžní části, která spočívala ve vyjmutí finalové soutěže a přesunutí na jiné místo. Jak to nakonec dopadlo? Kde se finále soutěže letošní Porty nakonec uskuteční?
Odpovědi - viz předchozí otázky. To “propírání„ bych nerad komentoval. Navrhovanou změnu soutěžní části považuji při vyvolání diskuse na webu za zástupný problém. Myslím, že šlo o něco jiného. Diskuse na www. FOLKtime.cz se dokonce vedla pod heslem „Co je shnilého v Ústí nad Labem?“ Já vás ujišťuji, že pokud jde o PORTU, v Ústí nad Labem není shnilého vůbec nic. Doporučuji všem přečíst si na www.folktime.cz příspěvek Juppa Konečného ze 2.3.2008, pokud tam ještě visí. Pokud si chce kdokoli z vás na toto téma s námi popovídat, až přijedete do Ústí nad Labem na PORTU, přijďte za námi, na štábu vám dají kontakt. Rádi si s vámi o tom dáme řeč při dobrém pivu, či sklence vína. (Mluvím teď za sebe Jindru Šrejbera i Ivana Dostála.)

Na Portách v minulosti byla vždy spousta doprovodných akcí. Chystá nějaké novinky či doprovodné akce i mezinárodní finále v Ústí nad Labem?
Vycházíme z toho, že PORTA bude letos uprostřed - možná parného - léta. (Mimochodem termín mezinárodního finále nestěhujeme napříč kalendářem, jak se nám zachce, ale musíme se přizpůsobit termínům národních kol, ze kterých se do mezinárodního finále postupuje. Například slovenské národní kolo, se letos koná 12. 7. ve Skalici. Jednou z novinek by měla být vedlejší scéna na pláži v termálních lázních Brná (předměstí Ústí n. L.), kde budou probíhat recitály kapel. Druhou novinkou je autorské finále na Lidickém náměstí. Další novinky jsou přichystány pro kapely. Jsou organizačního i motivačního charakteru. Ještě nejsou přesně definovány, stále o nich jednáme. Včas je uveřejníme na webu i v ePORTÝRU. Také táborák po skončení sobotního programu v letním kině zopakujeme, či spíš vylepšíme.

Výstava Porta ve Fotografii se z Řevnic přesune 30.6. do Ústí. Kde bude umístěna?
Samozřejmě v Domě kultury a poté v Galerii APB a bude doplněna o další materiály. Výstavu fotografií pod širým nebem neuspořádáme ani v červenci!

Mohl byste pozvat naše čtenáře na Portu do Ústí? Proč by měli přijet právě letos na Portu do Ústí?

Velmi rád: Vážení přátelé, kamarádi, Porťáci i vy všichni ostatní! Už dvaačtyřicet let se scházejí dobří lidé, muzikanti a jejich příznivci a posluchači na tom krásném vandru, zvaném PORTA. Je to vyvrcholení půlročního zápolení 250 kapel a písničkářů v Čechách, na Slovensku a dnes už i v Polsku. Je to také setkání desítek či stovek přátel, kteří mají rádi písničky, kytary a hlavně lidi. Přijeďte strávit pár prázdninových dní do kolébky PORTY, do památných míst, kde PORTA vznikla a kde stále žije…..

Děkujeme za rozhovor.

Připravil Honza Komín (ePortýr)