Zpěvák moderní country, vynikající kytarista, hráč na foukací harmoniku, mandolínu, skladatel a producent Petr Kocman působil dlouhá léta v legendární skupině Greenhorns, po boku Honzy Vyčítala. Před několika lety se osamostatnil a založil vlastní skupinu PK Band, se kterou koncertuje i na Slovensku, v Německu a Rakousku. V současné době je kromě svých koncertů hostem turné Honzy Nedvěda, Františka Nedvěda nebo kapely Fešáci, a jako studiový hráč je často zván k nahrávání různých desek. Na svém kontě má více než 70 pěveckých sólových nahrávek na přibližně stejném počtu vydaných hudebních nosičů. Více na: http://www.countrymusic.cz/
Je jedním z mála propagátorů a protagonistů americké country music u nás a v současné době připravuje nové CD Crazy Man u vydavatelství Akord. I letos v Řevnicích bude zasedat na Portě coby porotce a pochopitelně se svým PK Bandem vystoupí na countryovém dnu 28.6. 2008.

1) Festivalu Porta už přes čtyřicet... Pokolikáté už na Portě porotuješ?
Na Portě jsem coby porotce již pátý rok.

2) Měls někdy pocit, že ostatní porotcům se líbí něco, co tobě naprosto ne?
Občas k něčemu takovému může dojít, protože sestava poroty je velmi různorodá, co se hudebních žánrů týče, ale v podstatě vždy jsem se hned shodli bez větších názorových potyček :)

3) Letos bude soutěžit 29 finalistů z oblastních kol. Dá se to stihnout ohodnotit s čistou hlavou?
Vyžaduje to pevný nerv a především zachovat si bdělost, která by mohla při takovém množství soutěžících polevit! Ale dosud se to dařilo :)

4) Porta se stěhuje letos do Řevnic a kromě porotce tam budeš mít v sobotu, tedy country dnu, svůj koncert. Připravuješ nějakou Porta novinku?
Ano připravuji novinku. V průběhu mého vystoupení zazní několik zcela nových písní z mé právě vycházející desky Crazy man, které do té doby ještě nikdy na živo nezazněly, tudíž to bude portovní premiéra. A druhý den budou moct diváci živě slyšet a vidět můj společný duet s kamarádem Honzou Nedvědem, který jsme natočili na Honzovu novou desku, která vyšla vloni v prosinci a který můžou posluchači znát i z vysílání Country rádia.

5) Dramaturgie plánuje jamsessiony, co kdyby se takový jam uskutečnil ve tvém bloku, s tvojí kapelou, co by sis chtěl s kým zahrát, nebo zazpívat?
Jam session je skvělá věc a je určitě mnoho hudebníků, se kterými bych si rád zahudl na společnou notu. Velmi blízké jamování by mi bylo určitě třeba s Petrem Bendem, protože jeho muzika je mi velmi blízká – prostě Country je všechno, co se mi líbí :)

6) Kolik máš doma kytar?
14

7) Máš nějakou kytaru oblíbenou, bez které bys koncert raději nedělal?
Nevím jestli nedělal, ale určitě by mi bylo na koncertě smutno bez mého Fendera Telecastera ´52, který se mnou už mnohé na jevištích i ve světě zažil :)

8) Kromě Porty letos získá vítěz taky kytaru Furch. Je to dobrý dárek?
Jeden z nejlepších, škoda že nemohu soutěžit :)

9) Prý už jsi měl mít hotové své nové album Crazy Man? Jak je to daleko a kolik tam bude písniček? A hlavně kdy už to CD bude?
CD je téměř před dokončením, takže brzy se již nedočkavci z řad diváctva i posluchačstva rádií dočkají :) Na desce bude 19 písní, z toho dva duety s lidmi, kterých si vážím a které mám rád a sice s Honzou Nedvědem a Luckou Vondráčkovou, jeden speciální bonus a 16 úplně nových písniček :)

10) Jsou tam třeba i starší písničky, v nové verzi?
Je tam třeba jedna moje oblíbená písnička Johna Denvera - Leaving On A Jet Plane, která mě provází celý život od mého útlého dětství a tak jsem se rozhodl ji na desku nakonec v takové jemné verzi zařadit. Diváci televize Óčko k ní mohli dokonce v pořadu Hydepark vidět i videoklip a ten bude myslím i na výstavě Porta ve fotografii v Modrém domě.

11) Kde se nahrává a máš svého country míchače?
Na desce se pochopitelně podílí více lidí a to, ať už muzikanti, nebo mistři míchači a zvukoví režiséři, ale na celkovém soundu desky se myslím velmi výrazně podepsal především kamarád, spoluproducent celé desky a „countryman“ Jirka Vondráček! :) (Jirko, já stejně věděl, že jednou pochopíš, že country je hudba bez které nemůžeš žít :))))

12) Na Portě v Řevnicích prý letos budou také speciální jídla ala hosté..
Taky jsem to zaslechl...
Například Kocmanova dieta nebo Sen Věry Martinové... Máš nějaké jídlo, které bys chtěl, aby se jmenovalo po tobě?
Kocmanova dieta je velmi prostá. Onehdy jsem přijel večer domů z koncertu a když jsem se přece jen chtěl po celodenním půstu najíst, tak jsem zjistil, že v lednici je krom oběšeného pavouka už jen vteřinové lepidlo a jedno vejce. A z toho se jářku moc uvařit nedá. A po mně ať si pojmenuje kdo chce co chce, hlavně ať to je k jídlu a lidi mě nevyhazujou.. :)))

13) S kým by sis chtěl na letošní Portě zazpívat? A stihneš to i na Mezinárodní finále do Ústí?
Doufám, že v Řevnicích si zazpívám s mnohými a stejně tak i v Ústí nad Labem, kde jsem v podstatě také téměř každý rok hostem. Ale to je ještě daleko, tak se nechám překvapit :)

14) Co bys letošní Portě popřál?
Aby se zabydlela na hodně dlouho v krásném prostředí Lesního divadla, ať má krásné počasí a ať se zabydluje také ve stále více a více v srdcích všech milovníků muziky a všem je tam dobře!!!

Díky za mailový rozhovor
Jirka Vondráček
Foto: archiv Petra Kocmana