Ahoj, tak za dva a půl dne se v jihlavském letním kině rozběhne narozeninový ročník. Balí se stovky věcí...tedy ony se nebalí samy, ale balí je lidi, kamarádi, nadšenci a pořadatelé...struny, mikrofony, šňůry, stojany, kytary, basy(piva snad ne, to bude na místě), balí se plachty proti dešti, balí se, aby se mohlo odvézt, přivézt, zařídit, domluvit, počítače, foťáky...papíry...štáb Porty má teď určitě slušný kmitočet. To všecko proto, že Porta je letos pohledná čtyřicátnice.

Okřídlené rčení praví, že život začíná ve čtyřiceti a pro Portu to letos platí dvojnásobně. Má za sebou dětské krůčky, radostné mládí a krásnou pubertu v Olomouci, hravost a kamarádství plzeňských koncertů, zabydlení se v Jihlavě a rozvod s trampy a opětovné sblížení k letošnímu jubileu.
Co je vlastně Porta? Víte, že to nikdo pořádně neumí vysvětlit? Zkuste si to schválně říct sami a potom se někoho poučeného zeptat. Pravděpodobně dostanete dvě různé odpovědi. Dá se snad tvrdit, že Porta je možnost. Možnost, jak vykročit dál na hudební cestě lidí, kteří se muzice více či méně upsali. Proto snad porta – brána na cestě dál, ale i dovnitř sebe. Mimochodem "Lochness" to tady krásně vysvětlil, Porta Bohemica fakt není v Číně.
Jaká hudba má na Portě znít není dodnes jasné. Dohadování, které před časem vyústilo v hádku a odchod části muzikantů a diváků jinam a mnohaleté dvojí „portování“ tedy letos končí. Je to dobře, hudba nejen že má být, ona je sama o sobě o toleranci.
Letošní jubilejní ročník má nová pravidla, nové možnosti pro účinkující a například i mezinárodní účast. Rozsáhlejší a volnější je také účast v autorské portě.
Král je mrtev, ať žije král. Pokud se letos ozve „Mým národům“, nebude je již psát ani říkat Pepa Pecl, ale někdo jiný. Josef Pecl odstoupil z postu předsedy sdružení Porta a organizátoři vytvořili jediný štáb. Porta jihlavská, která bude bavit posluchače za dva a půl dne, bude národním českým kolem. Poprvé oficiální mezinárodní Porta se odehraje v Ústí nad Labem letos na podzim.
Zase uslyšíme spoustu kytarových obratů, basových linek a textových variací na portovní témata. Jako obvykle se projeví, že kdo umí, je skromným a precizním muzikantem a chyby hledá hlavně u sebe. Finále určitě zaznamená hudební objevy a zajímavá hledání.
Krajská kola jsou tedy za námi, účastníci zájezdu na jihlavskou pláž jsou známí. Tak tedy hodně štěstí, málo prasklých strun na pódiích a do kapes trošku naděje. Bez té to nemohou dělat ani lidé z organizačního štábu, letos, k narozeninám, tak proměněného.

Že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, je pravda, můžete vstoupit do řeky na stejném místě, ale voda už je jiná. Namočme se v čerstvé vodě letošního jubilejního ročníku a pojďme plavat s krásnou a zkušenou čtyřicítkou. Plavky jí nestahujte, dostali byste po hubě. Sudá si je sama, až bude chtít. Léto a Porta budiž pochváleni.


Jirka "jíra" Šebela