Dříve se šátkem na hlavě, dnes s modrými houslemi. Na koncertech neformální vystupování. Novináři o něm píší: „Pirát koncertních pódií“, „Talent, který se rodí snad jednou za sto let“. Pavel Šporcl.
Podařilo se mu něco neobvyklého: přitáhl mnohem širší publikum, než jaké je běžně k vidění na koncertech klasické hudby. Snad i díky bezprostřednímu vystupování na jeho koncerty přijdou i lidé, kterým jsou jinak koncertní síně a večerní obleky těsné. Od prvního supraphonského alba (2002) prodal Pavel Šporcl u domovského labelu za 11 let více než 190 000 svých CD. Sedm z osmi jeho sólových projektů dosáhlo v prodejích na platinovou desku. Na taková čísla by byla hrdá i nejedna velká hvězda populární hudby…
Supraphon vydává Pavlu Šporclovi 3CD Zlatá kolekce (Best of & Bonusy), která je ohlédnutím za jeho dosavadní dráhou a dárkem k jeho 40. narozeninám, které oslaví 25. dubna. Výběr toho nejlepšího ze supraphonských nahrávek doplňuje několik licenčních bonusů, mj. slavná témata z legendárních filmů Schindlerův seznam (J. Williams) a Il maestro e Margherita (E. Morricone).
Již brzy Pavla Šporcla čekají vystoupení s Metropolitním Tokijským symfonickým orchestrem, ale také s Královskou Liverpoolskou filharmonií. Během léta připraví i nové album, které bude poctou slavným českým houslistům. Tato nahrávka se objeví na CD ještě před Vánocemi.
ČTYŘI OTÁZKY PRO PAVLA ŠPORCLA:
Budete jeden z prvních českých interpretů klasiky, kteří budou mít ve své diskografii výběrové (Best of) album. Jaké pro Vás bylo, vybírat pro tento 3CD komplet ze svých dřívějších nahrávek?
Byla to samozřejmě velká radost! Je pro mě velká pocta, že mi Supraphon Zlatou kolekci vydává jako prvnímu interpretovy klasické hudby. Beru to jako určitý druh ohlédnutí za dosavadní prací a pošťouchnutí do práce nové.
Čím jsou zajímavé bonusy, které jsou na Zlaté kolekci?
Bonusy jsou hned čtyři. Protože mám rád hudbu Ennia Morriconeho, zařadil jsem jeho skladbu "Il Maestro e Margherita" z CD japonského saxofonisty Yasuto Tanaky, které nahrál pro firmu EMI Japan, a na kterém jsem účinkoval jako host. Dalším bonusem je slavné téma k filmu Schindlerův seznam, které
jsem nahrál živě s cikánskou kapelou na koncertě festivalu Smetanova Litomyšl. A konečně se zde objeví i nahrávka velice obtížné virtuosní skladby z CD, které vyšlo v roce 1999, a to Milsteinova Paganiniana, a také nahrávka mého oblíbeného skladatele Astora Piazolli Escualo.
Letos uplyne i čtvrtstoletí, kdy vznikly Vaše první nahrávky, které jste v dětském věku pořídil při mezinárodní soutěži Českého Rozhlasu Concertino Praga a tehdy vyšly ještě na vinylové desce Pantonu. Můžete zavzpomínat na tu dobu?
Samozřejmě jsem ty LP desky měl doma a určitě stále někde mám (smích). Bylo to krásné a úspěšné období, vždyť jsem se této unikátní soutěže účastnil od svých třinácti let celkem čtyřikrát, vždy jako nejúspěšnější český účastník, abych nakonec získal titul absolutního vítěze. Bylo to pro mne krásné a důležité vítězství, které mi velice pomohlo v tehdejším dětském rozjezdu. V online servisu Supraphonline.cz nyní připravují, z těchto dnes již raritních vzpomínkových nahrávek, pro mé fanoušky i digitální mini album.
Co dalšího připravujete?
Za čtrnáct dnů odlétám na tři koncerty do Japonska, kde mimo jiné poprvé vystoupím s Metropolitním Tokijským symfonickým orchestrem. Poté se chystám na koncerty do Francie, Portugalska, Itálie a do Anglie ke Královské Liverpoolské filharmonii.
Také pro Supraphon chystám novinkové album - na které nahraji několik skladeb úžasných a ve své době světově uznávaných českých houslistů jako byli Jan Kubelík, Jaroslav Kocián, František Ondříček, František Drdla… Repertoár, který je překrásný, byť trochu opomíjený, ale o to více osvěžující. Album by mělo vyjít před Vánoci.
Zdroj + foto: Supraphon