Vytrvalý liják nás v pátek provázel celou cestou z Prahy. Na Moravě se jeho vytrvalost změnila v občasné přeháňky. Zaplať bůh, že jsme vyhodili kotvu v Koryčanech. Sychravost počasí vystřídala vlídná hospůdka koryčanského Hipocentra, kde se páteční večer záhy proměnil ve vstupní sejšn Chřibsko-karpatské Porty. Spousta muzikantů z Brna a okolí, nechyběl ani Vojta Kiďák Tomáško. To jsme si "zabékali"! Někteří až do nového rána.

V sobotu 15. května nesliboval pohled na popelavou oblohu nějakou změnu k lepšímu. Alespoň nepršelo, což vydrželo až do hodiny polední, kdy poslední kolo Porty 2010 začalo. Vystoupí 16 soutěžních formací. FEELS z Roštína byli na řadě první. Písničky o lásce, o víně, více méně zádumčivé. Hlasy však tu a tam zaskřípaly. Ze Zlína přijel Roman HERINK. Slovíčko přijel bylo v jeho případě opravdu na místě neboť své komorní skladby (nejraději je hraje v komoře) přijel zazpívat z invalidního vozíku. Že mu je hudba a skládání písniček opravdu velkou náplní jeho méně pohyblivého života, bylo zatraceně dobře slyšet. Hledištěm poprvé zaznělo uznalé umí.

PAVODA z Troubska aneb PAvel, VOjta a DAvid. Předvedli svižné skladby v tramp-folkovém střihu a pohříchu všechny ve stejném rytmu. Trojhlasy se daly zazpívat čistěji, ale přesto se to poslouchalo dobře. Petr Žížala URBÁNEK přijel ze Strážnice aj s koštem vína. Jeho zálibou je totiž kromě skládání a zpívání písniček též práce na vinohradu. Písně, které zazpíval, byly jak jinak, o víně, o lásce, ale též on nezměnil ve svém vystoupení rytmus, v jeho případě pomalý, ba uspávací. Dušan Čuf JURAČKA z Kyjova měl být dalším z řady písničkářů tohoto kola. Na scéně se však objevil doprovázen elektrobasákem a zpěvačkou. Budu upřímný, mě nezaujali. Převzaté písně Dylana, Cohena, chyby ve vokálech, frázování... AKU z Adamova a Brna přijel obhájit loňské prvenství. „Výrobním prostředkem" k tomu byly skladby v rytmu Joe Jégra, legendární Karabiny, ale i Kamelot jsem zaslechl. To neříkám s despektem, naopak! Rád poslouchám tenhle zvuk Brna. V podání AKU je to vše na velmi pevných základech výborných instrumentálních a vokálních projevů, propracované dynamické aranži. Zkušení muzikanti, kteří si rádi užívají koryčanské kolo.

První přestávku vyplnila instalace bicích, následuje totiž country. Brňáky vystřídali brňáci, skupina JANE. Také oni loni postupili – do autorského finále v Ústí nad Labem, kde vyhráli Portu se skladbou Don Quijote. Jejich soutěžní vystoupení tentokrát nemělo vše, co mohlo a mělo mít. Za výrazné plus však považuji to prosté umění ukázat ve třech soutěžních skladbách vzorek rozsahu a možností kapely. Zuzka Ený SAKAŘOVÁ ze Zborovic zaujala mládím, ke kterému správně patří odvaha zkusit to na Portě. HORIZONT je čtveřice (prý z celé Moravy), znějící folkově, ale nejistě, nevýrazně a možná nepatřičně chladně. KaPPR ze Zlína nejprve dlouho „drátoval" a pak předvedl příjemně zaranžovanou vlastní tvorbu, které možná chyběla odvaha zkusit vokální projev. Marek LOLLOK z Ostravy, žijící v Brně, hledal kolo, které mu vyhoví časově v jeho nabitém kalendáři, až skončil v Koryčanech. Koncert obohatil vlastní vtipnou písničkářskou tvorbou folkového ražení. Radka PANÁČKOVÁ ze Strážnice si přinesla klávesy a s citem a prožitkem zazpívala písně od Radůzy a Zuzany Navarové. Druhá přestávka byla vyplněna vystoupením taneční skupiny Lukášovci z Kyjova. Publikum si odpočinulo, pochutnalo na country tancích a pánové svlažili oko...

Poslední třetinu soutěže zahájila brněnská skupina SINGS. Tři anglicky zpívané blues daly znovu vyniknout Radce Panáčkové, nyní v roli sólové zpěvačky této výborné kapely. Publikum vřele aplaudovalo. Skupina POPOJEDEM z Březí přinesla do soutěže bluegrass a převzaté skladby. Obecenstvo se s chutí pohupovalo do taktu, ale porota určitě zaslechla nedostatky mandolinistky a banjisty. Další přespolní účinkující přijeli na koňský ranč do Koryčan také od koní – ze Slatiňan. Jitka a Petr ŠOTTOVI letos nahradili své tradiční (a úspěšné) portovní účinkování v Podorlickém kole vystoupením pod Chřiby. A tahle náhoda se ukázala býti šťastnou. Petrovy úžasné texty a citlivý podkres jeho kytary a Jitčiných houslí jakoby vlily novou krev do typicky krajového zvuku moravských kapel. Cítil jsem to nejen já, ale i vděčné publikum. Tomáš VYORAL z Otrokovic soutěž uzavřel svou autorskou tvorbou, což byly předlouhé folkové monotónní písničky. Méně je většinou více.

Výsledky a pár jmen do titulků. Pořadem provázel „náhradník" Standa Hutter, pro kterého byl těžký úkol překlenout dlouhé pauzy mezi vystoupeními, které zapříčinil fakt, že zvukař byl sice dobrý, ale na vše bohužel sám. V porotě zasedli: Jaroslav Wunsch, Jíří Mata Matušík, Vlaďka Bahulíková, Standa Zetík a Milan Čombe Lhotský. Jejich výrok zněl: Interpretační Porta – 1. AKU (finále v Řevnicích), 2. Jitka a Petr ŠOTTOVI (semifinále v Řevnicích); Autorská Porta - 1. Jitka a Petr ŠOTTOVI, skladba Návraty, 2. KaPPR, skladba Upírka. U diváků zvítězila skupina POPOJEDEM. Radka Panáčková byla podle poroty nejlepší zpěvačkou dne.

Soutěž skončila a všichni si oddechli, že mohou opustit přístřešek scény, kde rozvěšené plachty sice bránily větru vniknout dovnitř, ale dýmu z udírny naopak vykouřit se ven. Všichni porťáci tak odjížděli domů v úžasně vyuzených oděvech. Program pokračoval v teple hospůdky, kde se vyklizením stolů mezitím vytvořilo příjemné „respirium" pro recitál Vojty Kiďáka Tomáška. Kdo nebyl, prohloupil! Úžasný zážitek, prodchnutý pohodou a kamarádskou sounáležitostí. Poté se stoly vrátily a začal závěrečný sejšn. Trval, jak jinak, do rána.

V neděli se vrátil déšť a za ním se už chystaly povodně. A tak se rychle loučíme. Velmi upřímně jménem Porty a ČTU děkujeme rančerovi Fredovi Dolínkovi za jeho obrovský přínos a vytvoření skvělých podmínek pro pořádání Chřibsko-karpatského kola, s jehož režií se opět zkušeně vypořádali ČTUniáci z trampského klubu Dakota.

Ahoj za rok!

Petr Lochness Křivohlávek