Kolik už jsme vyzkoušeli anotací, abychom se nakonec ustálili na verzi „experimentální folkfolklor“. Za ní ale ještě vlaje stín slov „zemitá“ a „lyrická“. A to už jsme u merita zakopaného jádra pudla. Pokud bych měl totiž říci, co jsou Piosenki dnes, pak je přirovnám k dobře nakypřené půdě připravené k rození plodin rozličných a vznosných. Nemohu nepřiznat, že při tvorbě písní mi nad hlavou pluly barevné hudební kraje rozpínající se kolem nádherného hlasu Loreeny McKennitt. Nebo hudební náhorní plošiny holandského šansonieristy Hermana van Veen! To je pane krasomalba! Jen hlas orchestru skýtá mnohé příběhy. To jsou také naše budoucí ambice. A protože mám rád kontrast, tak se v myšlenkách chci vrátit do tajemných sídel víl stromů a pomocí velmi skromné, skoro až prchavě třepotavé hudby vyprávět o věcech nehmotných, tajuplných. I tady zmíním několik múz. Z dávna Irenu a Vojtu Havlových. Tak jemné a přece silné. Ekvilibristika Christiana Zehndera nesmí chybět. A z počinů doby nedávné uvedu i skvělé dílo Vladimíra Godára s Ivou Bittovou – Mater, které hodně zapadá do mých snů o našem dalším zvuku budoucna.

Tak jsem právě představil několik oblíbenců a met, ke kterým bych se rád s kapelou alespoň trochu přiblížil. Pokud nás budou chtít lidé poslouchat, je nasnadě, že se časem rozšíříme do většího tělesa a budeme moci být lépe burácející, jemní, širocí i konejšiví či skoční… Zkrátka více různých nástrojů, více barev. Chtěl bych tak vytvořit v našich posluchačích malou milou závislost: „co se bude dít dál?“.

To všechno se ale bude stavět na pevném jádru, kterým v tomto okamžiku Piosenki jsou. Základem všeho jsou písně čitelné, takřka prosté. Neměl by být pro průměrného muzikanta problém si je „načíst“ a pak hrát na jemu libý nástroj kdesi u ohňů pro svou radost. A toto je snad naše ambice nejvyšší! V protiv obrazům o budoucnu, které jsou převeliké, zatím nabízíme zvuk prýštící z našich niter. Hrajeme rádi a lidé nám občas říkají, že je to znát. Je pro nás asi nejdůležitější, když z našich koncertů posluchači odcházejí naplněni a s úsměvem, nebo třebas jen tichým optimizmem uvnitř.

Pro ty, kteří by rádi naši činnost sledovali přikládám naše www.piosenki.cz. Čeká nás hodně práce a podpora posluchačů je nezbytná. Budeme se těšit na koncertech!

Václav Drábek Piosenka