FTP Horní Jelení 2012Ve dnech 25. – 27. května 2012 proběhl v Horním Jelení nedaleko Pardubic již 37. Festival trampských písní. Festival, který svým žánrovým pojetím je ojedinělou
kulturní a tradiční akcí nejen Pardubického regionu. Z původně přihlášených 17 trampských skupin jich nakonec dorazilo 13 z celé České republiky.

Tradiční program festivalu byl zachován, a tak v pátek vareálu koupaliště byl ve 21,00 hod zapálen slavnostní festivalový oheň, u něhož se vzájemně představili přihlášené skupiny. Celý páteční večer konferoval kamarád Karel Kyncl – Krakonoš z Plzně. Na rozdíl od ročníků minulých, kdy většinou pršelo, letošnímu ročníku festivalu počasí přálo, a tak se u ohně sešla odhadem asi tisícovka návštěvníků z řad trampů i netrampů.

Celé festivalové klání se v sobotu přesunulo do sálu místní sokolovny, kde od 10 hod započalo I. předkolo.

Toho se zúčastnily skupiny:
Šakali - Poděbrady
Přístav - Brno
Avízo - Jablonec nad Nisou
Marod - Ostrava
TS - Pozůstalost - Kuřim
TK - Duha - Čebín

Od 14 hod II. předkolo za účasti skupin:
Trempo di šlak - Ostrava
Domüno - Česká Třebová
LaPeFa - Choceň
KoYoTi - Východní Čechy
Co dům dal - Choceň
BPT - Zlín
Country Colaps - Pardubice

Z obou těchto předkol odborná porota letos ve složení: předseda poroty Bohumil Röhrich Šedivka z Plzně, Rosťa Černý z Duo Blanice z Českých Budějovic, Stanislav Šnirc Špricek z T.O. Zlatá Kaledonia z Ivanky při Dunaji, Milada Handlířová Babula z bývalé skupiny Býbr z Olomouce a Alexandr Prokeš z T.O. Samotář z Podlužan, a diváci svým hlasováním vybrali ty nejlepší skupiny do finále. O mluvené slovo během sobotního festivalového maratonu se postarali kamarádi Ota Tíno Kolář z T.O. Klučanka Sezemice, Roman Dostál z Chrudimi a Karel Kyncl Krakonoš z Plzně.

Festival měl i své tradiční doprovodné akce. Letos již potřetí v Horním Jelení byla vystavena expozice mobilního trampského muzea českých a slovenských trampů, v kterém byly představeny nové expozice, jako např. expozice trampských písničkářů Algi Škacha a Jaroslava Velinského známého více pod svou přezdívkou Kapitán Kid, dále nová expozice Trapsavce, trampského oblečení, trampských batohů. V muzeu rovněž probíhalo referendum o vlajku trampského muzea a tak o vlajce rozhodli všichni návštěvníci muzea svým hlasem.

Škoda, že město Horní Jelení, kde má tramping takovou letitou tradici, neuvažuje o zřízení stálého trampského muzea českých a slovenských trampů, kde by díky muzeu mohl být rozkvět cestovního ruchu, služeb a pracovních příležitostí?

Byli rovněž k dispozici i tradiční archív trampských písní a archív současných a minulých českých i slovenských trampských osad, dále zde probíhal prodej v trampské burze, bylo možné si zakoupit festivalový a muzejní odznak, pohlednici či magnetku a mnoho kamarádů využilo i možnost zakoupit si ve výprodeji historický trampský časopis Tramp z let 1990-2000.

Sobotní večer započal nejprve vystoupením hostů. Hosty letos byly skupiny Sekvoj z Prahy, která zde v počátcích FTP soutěžila a legendárním Duem Blanice z Českých Budějovic. V zákulisí zatím tréma postupujících skupin vrcholila. Protože došlo v jednom případě ke shodě s porotou a diváky, tak ve finále mezi sebou soupeřilo nakonec celkem devět skupin.

Nejmladším účastníkem festivalu byl vyhlášen teprve tři a půlměsíční Zdeněk Branda z Pardubic, nejvzdálenější byl kamarád Medvěd Bieer se svojí chotí z Kanady, ale při
vyhlašování ve finále chyběli a tak si nakonec cenu nejvzdálenějšího účastníka odvezl kamarád Štefan Hotovčír z Michalovců. Zájezd vyhrála a do Španělska se rozjede
kamarádka Jana Nedomová z Prostředního Lánova, dlouholetá každoroční účastnice FTP, která si to za svoji výdrž plně zaslouží.

Porota vyřkla tento ortel:
Nejlepším zpěvákem byl vyhodnocen Petr Jedlička z Holic ze skupiny LaPeFa Choceň. Nejlepším hudebníkem se stal Víťa Buriánek ze skupiny Přístav Brno. Nejlépe zahranou píseň měla skupina BPT Zlín za trampskou píseň „To je ta hvězda“, nejlepší píseň z vlastní tvorby zahrála skupina Marod Ostrava a to píseň „Casiopea“. Cenu diváka za město Horní Jelení předával hasič Ota Kučera skupině Marod Ostrava.

Pořadí skupin:
1. Přístav - Brno
2. BPT - Zlín
3. Marod - Ostrava
4. Trampská sešlost pozůstalost - Kuřim
5. Co dům dal - Choceň
6. LaPeFa - Choceň
7. Trempo di šlak - Ostrava
8. Domüno - Česká Třebová
9. TK Duha - Čebín

Klobouk dolů před zvukařem Lukášem Áškem Faltusem z Kunčic u Letohradu, protože byl na vše sám a zhostil se své role již asi po 11. na výbornou. Celý festivalový maraton byl zakončen v neděli v deset hodin na koupališti spuštěním festivalové vlajky, a protože vítězná skupina Přístav frnkla, tak jí zastoupila skupina BPT ze
Zlína.

Počasí přálo a mnoho kamarádů se loučilo s pořadateli slovy „tak za rok zase“. To je pro pořadatele snad to největší ocenění za snažení pro kamarády a proto přijměte pozvání na 38. FTP, který se uskuteční ve dnech 24. – 26. 5. 2013 v Horním Jelení. Pořadatelé děkují všem sponzorům, médiím a lidem, kteří přiložili ruku k dílu a pomohli tak k
uskutečnění této akce.

Ahoj na 38. FTP!

FTP Horní Jelení 2012FTP Horní Jelení 2012