Přesto, že únor je měsíc nejkratší, nejrychleji utíká prosinec, všimli jste si toho? Tak rychle k rekapitulaci výsledků minulého, 4. základního kola a k pozvánce na 5. kolo jubilejního XV. ročníku Notování.

Koncovou lampu, 6. místo diváckého pořadí 4. kola si 7. prosince odnesl Vilém Roubíček & Phistones, ve skutečnosti písničkář bez spoluhráčů. V pohodovém vystoupení představil své dvojjazyčné písně a nasbíral za ně 20 bodů za písničky a jeden preferenční hlas. Přesto to nebylo slabé vystoupení. Taková v tomto kole, ba dalo by se říci, že v tomto ročníku, chybí. Respektive nejsou a buďme za to rádi!

Ondra Fixmer, písničkář ze Stříbrné Skalice, vyvážil své drobné interpretační nedostatky příjemným vystupováním a zajímavými písničkami. Za to vše ukořistil 5. místo s 29 body a 2 preferenčními hlasy.

Již tradiční účastník Notování Pavel Kohn, který nám zůstal věrný i potom, co v Praze dostudoval a vrátil se do rodné Ostravy, mile překvapil dvěma novinkami, protestsongy Až úsvit zazáří a Sklenice vodky a především ony mu vydobyly 4. místo, 30 bodů a 3 preference od diváků.

Pak vystoupilo českobudějovické trio McBerds konzervatoří vzdělaných hudebníků, kteří vedle svého frakového řemesla hrají jako buskeři různorodou, jazzem říznutou folklorní muziku. Jejich výborně zahrané vystoupení bylo pro mnohé neočekávaným a velmi milým závanem čehosi méně obvyklého. Přineslo jim 3. místo se 44 diváckými body a 4 preferenčními hlasy.

Úraz kapelníka loni donutil libereckou skupinu Větrno odstoupit ze semifinále a tím i z celého ročníku. Zahráli dobře a při troše štěstí je v semifinále tohoto ročníku uvidíme. Rozhodne o tom sice až celkové pořadí po 6. kole, ale 47 bodů za písničky (z nichž Listopad a Vlnách obsadily 4. až 5. místo) a 5 preferencí, které jim vynesly u diváků 2. místo, dost napovídají.

Fanfáru za 1. místo si zaslouží tradiční účastnice Notování, skupina Lážo Plážo z Lysé nad Labem, jež letos naskočila do soutěže až jako náhradník. Loni jsme ji viděli v základním kole, v semifinále i ve finále, letos zatím v základním kole. Zvláštností těchto čtyř vystoupení je, že je kapela hrála pokaždé v jiné sestavě. A přesto vždycky velmi dobře! Když v roce 2011 Lážáci v Notování vystoupili poprvé, byly představiteli slušného nadstandardu. A to jim zůstávalo, dokud na ně nedolehl, skoro již před třemi lety, čas radikálních přestaveb, který je šťastně vynesl vzhůru. Hodně vzhůru! Ve 4. kole k 60 bodům, k písním Pápěří, Eskymák a Autumn Leaves na 1. až 3. místě toho večera, k 8 preferencím a k vítězství… 

Na závěr povídání o 4. kole sluší se poděkovat za vynikající výkon a skvělé písničky kapelníka Ondřeje Halamy hostující skupině Pranic, která večer uzavírala. I tyto někdejší účastníky Notování (III. a IV. ročník) změny v obsazení výrazně posunuly dopředu a jejich vystoupení překonalo všechna očekávání.

–-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za dveřmi je Nový rok a hned za ním, 4. ledna 2018, vypukne v 19:30 v pražském Music City Pointu 5. základní kolo jubilejního XV. ročníku Notování. Soutěžit v něm budou tři pražské formace a tři budou muset cestou k nám překročit Českomoravskou vrchovinu. Prahu bude reprezentovat nová formace zkušených muzikantů Dušan je tu Jakodoma Band, folková skupina Kalypso a rockband Inženýr Vladimír, u nás jako obvykle zastoupený kapelníkem Vladimírem Mikulkou. Z Moravy tentokrát přijedou rodilý Kolíňák – písničkář z Brna Petr Kovač, duo Melda & spol. z Boskovic a jejich, z hlediska Prahy, v podstatě sousedi, skupina Noaco z Litovle. Poslední dva jmenovaní soutěžící jsou v Notování nováčky. V ostatních formacích hrají muzikanti, kteří ho již „ochutnali“, byť většinou v jiných sestavách.

Zlatým hřebem večera bývá host. Tentokrát jím bude Tereza Švecová - Terčová, která jako písničkářka zvítězila ve II. ročníku Notování (2004/2005), kterého se zúčastnila i jako členka skupiny Fregata. Terezka vystoupí spolu se svým spoluhráčem a manželem Danem Švecem, členem někdejších kapel Triumvirát a Růže v trní, které se zúčastňovali Notování rovněž v jeho počátečních ročnících… Terezka je rodem z Tachova, Dan z Prahy, ale hrát do Notování přijedou z Mariánských Lázní, kde dnes žijí. A stejně jako ostatní muzikanti a lidi okolo soutěže, o jejímž výsledku rozhoduje především vaše hlasování, se na vás moc těší!

Více informací o Notování najdete na www.notovani.cz a na www.facebook.com/groups/130783622398/.