BraAgas - FuerteFuerte je čtvrté řadové album kapely BraAgas. Nové album je energičtější než předchozí deska Tapas, za kterou kapela získala ocenění Anděl 2009 v žánrové kategorii World music. Je to nepochybně i důsledek personálních změn, kdy z původně dámského kvartetu se nakonec sestava ustálila na aktuální 4+1, kdy dámy stále mají přesilovku.

Už z názvu Fuerte (šp. silný) lze vycítit změnu oproti předchozím nahrávkám, album totiž obsahuje více rychlejších, až skoro tanečních písniček. Samozřejmě stále se jedná o tvorbu typickou pro BraAgas, výběr lidových písní z Iberie či Balkánu, krajiny, jejichž lidové písně BraAgas tak rádi aranžují.

Mužský prvek v kapele si pochvaluje i Kateřina Göttlichová, vůdčí osobnost kapely Braagas: „…myslím, že to kapelu hodně posunulo. Vždycky jsem se snažila, aby BraAgas byly něco víc, než ukníkané dívčí kvarteto, teprve s basou to však získalo ten správný rozměr. Ale nejen nová sestava nás přiměla k natočení další desky. Tentokrát jsme měli už dost nových písní, které jsme hráli na koncertech, přidali jsme pár novinek a zavřeli se do studia. Také se na desce objeví dvě písně, které jsem si do BraAgas přinesla z předchozí kapely, ale v nových zajímavých remixech.“ Výsledkem je album, které nemá ambice se proti předchozí úspěšné nahrávce Tapas vymezovat, spíš volně navazuje a to hlavně v těch svižnějších polohách kapely.

BraAgas nemá ambice zaujmout jen české publikum, neboť BraAgas je kapela, která více koncertů odehraje v zahraničí než na domácí scéně. Po vydání již zmiňovaného alba Tapas kapela odehrála desítky koncertů a pravidelně hraje v zemích jako je Polsko, Rakousko, Švýcarsko, Německo, Francie, Španělsko,Maďarsko a někdy vyráží i do exotických zemí jako například naposledy do Malajsie. „I letošní sezona se opět rýsuje tak, že hodně budeme v zahraničí. Hlavně o nás poslední roky projevuje zájem Francie – a to je oboustranná náklonost, budeme hrát i v sousedním Německu. Ale určitě budeme hodně hrát i v Čechách – je to tak na půl.“ Desku produkoval zvukař a muzikant Jan Balcar ve studiu 3bees a spolu s ním se na ní opět podílí - tentokrát remixem dvou písní - David Göttlich. Kapela si do studia přizvala hosta akordeonistu Jaroslava Krosničana. Cover desky je jako obvykle dílem Alžběty Josefy.

TRACKLIST

1. Chin Glin Din – lidová mirandská 2. Jana i Turčin - lidová bulharská 3. Gledaj mi Libe - lidová bulharská 4. Čaje Šukarije – lidová cikánsko-rumunská 5. La Serena - lidová sefardská 6. Lewone - lidová židovská 7. Fraile Cornudo - lidová mirandská 8. Yo me Levantí - lidová sefardská 9. Nazad (Diginla Viper version) - lidová makedonská 10. Tua Nai e Meiga (Diginla Dark version) - lidová galícijská 11. Radule – lidová srbská 12. Čaje Šukarije (Balco Chromium version)

Aktuální koncerty:

10.3. Popocafepetl - 20:30 5.4. Jazzdock - 19:00 19.4. České Budějovice - Evropský den proti rasismu

21.-22.4. Weeze Německo 5.-6.5. Ballenstedt Německo 23.-24.6. Provins Francie 29.6.-1.7. Bretten Německo 4.-5.8. Mittenwald Německo 8.-9.8. Duilhac sous Peyrepertuse Francie 18.8. Pacov 19.8. Loket Castle 25.8. Kadaň 1.9. Hradec Kralové
8.-9.9. Remeringhausen Německo 10.10. Karlovy Vary - Galerie

Zdroj, foto: http://www.indies.eu/