Steve WalshSTEVE WALSH, spoluhráč Norah Jones a Viktora Krausse, vydává album DAILY SPECIALS, natočené s českými hudebníky
Americký kytarista a producent Steve Walsh, který má na svém kontě mimo jiné spolupráci se zpěvačkou Norah Jones, kontrabasistou Viktorem Kraussem nebo saxofonistou Chrisem Cheekem, vydává album Daily Specials natočené ve spolupráci s předními českými muzikanty mladé jazzové generace: varhaníkem Janem Kořínkem, bubeníkem Danielem Šoltisem a kontrabasistou Tomášem Liškou.

Album Daily Specials obsahuje Walshovy vlastní i převzaté skladby a vévodí mu syrový zvuk elektrické kytary podpořený velmi stylovým doprovodem hammondek a valící se akustickou rytmikou. „Materiál odráží můj zájem o silné rytmické groovy se zajímavými melodiemi. Písně jsou hlavně v duchu amerického blues, jazzu, country a neworleanské hudby, ale je tam vždy nějaký nečekaný vývoj. Nechávám se ovlivnit všeličím a opravdu mám rád mnoho hudebních stylů, pokud v sobě mají duši,“ popisuje Walsh, který při výběru převzatých skladeb sáhl mezi méně známé kusy Dukea Ellingtona, Charlese Lloyda nebo vynikajících kytaristů Howarda Robertse či Melvina Sparkse. Jednou skladbou přispěl i Jan Kořínek.

Walsh udržuje kontakty s českou hudební scénou od roku 2007. Tehdy se v newyorském klubu Bitter End seznámil s českou kapelou November 2nd, která ho pozvala do Prahy, aby s nimi nahrál desku. Právě tady se Walsh seznámil s jazzovou scénou kolem klubu Jazz Dock. „Na varhaníka Jana Kořínka a bubeníka Daniela Šoltise jsem narazil u November 2nd, s Tomášem Liškou jsem se seznámil přes kapelu Druhá tráva,“ vzpomíná na první setkání Walsh, který si české spoluhráče chválí. „Jan Kořínek je úžasný varhaník s hlubokou znalostí klasické americké hudby od jazzu, přes blues po R'n'B. Tomáš Liška a Dano Šoltis mají zase v sobě jazzovou estetiku, zejména její moderní a evropské pojetí. Dokážou zahrát groove a do tradičních hudební struktury zároveň vnášejí něco čerstvého. Nakonec kontrast mezi mnou, Janem a rytmikou je to, co činí kapelu jedinečnou,“ vysvětluje Walsh. „Mám pocit, že teprve začínám objevovat potenciál kapely a těším se na další prohloubení naší vzájemné hudební konverzace,“ dodává.

Steve Walsh pochází z Bostonu a je absolventem Berklee College of Music. Strávil deset let hraním na kytaru, produkováním alb a skládáním písniček v New Yorku. V současné době však žije v Nashvillu. Právě tam si jej vyhlédl Grammy ověnčený Viktor Krauss (bratr zpěvačky Alison Krauss), který mu nabídl uvolněné místo kytaristy ve své kapele po Billu Frisellovi. Mnoho času věnuje Steve rovněž vlastnímu „all stars“ seskupení The Brooklyn Boogaloo Blowout, kde hraje po boku Norah Jones, Richarda Juliana, Chrise Cheeka či Tonyho Masona. Jejich aktuální nahrávka vyšla na prestižní značce Daptone Records.

Album Daily Specials nahráli hudebníci naživo bez playbacků ve Studiu Sono (Nouzov). Mix a mastering provedl v americkém Nashvillu dvojnásobný držitel Grammy za zvuk Casey Wood. Autorem designu alba je – jako vždy u Animal Music – renomovaný grafik Aleš Najbrt, autorem fotografií je Adam Holý. Album je v distribuci společnosti SUPRAPHON.

Steve Walsh – elektrická kytara
Jan Kořínek – Hammond B3
Tomáš Liška – kontrabas
Daniel Šoltis – bicí

Zdroj: http://www.2media.cz/