V závěru minulého roku určovali ústečtí novináři devět ústeckých nej v různých oblastech společenského života krajské metropole:Devět životních příběhů, devět největších trapasů, devět fotografií, devět sportovních výkonů… a také devět největších kulturních událostí.

Vedle např. cen Thálie opeře a baletu ústeckého divadla, Ceny Jiřího Marka nejlepší detektivce roku, Jazz a blues festivalu či oslav 100 let divadla to bylo také Mezinárodní finále PORTY 2009. Novináři ocenili m.j.vysokou úroveň finále autorské soutěže a také velkou mezinárodní účast při finále interpretačním. Z hostů vedle vystoupení Pavla Dobeše, Folk týmu a Pavla Bobka s PK bandem novináři nejvýše ocenili koncert Kapitána KIDA s Jiří Suchým.
Ústecký deník navíc zařadil PORTU do kulturních událostí července 2009 spolu s koncertem Ray Wilsona (ex-zpěvák GENESIS) a natočením filmu Dešťová víla (režie Milan Cieslar).Také při této příležitosti redakce vyzvedla vystoupení Kapitána KIDA s Jiřím Suchým na Trampském potlachu 23.července 2008.
Letošní PORTA v Ústí n.L. má tedy laťku pověšenou dost vysoko…..