Dublinský rodák Mark Geary (1973) se hudb? naplno v?nuje od svých 19 let, kdy se trvale usadil v New Yorku. Na svém kont? má ?ty?i sólová alba a soundtrack k filmu Loggerheads. Zatím poslední desku Opium (2008) zdobí zvuk londýnského studia Abbey Road. V jedenácti nových písních zde Mark Geary opět dokazuje, že jistá porce melancholie, zamyšlení a neveselé městské poetiky nemusí nutně nudit.

Za svou tuzemskou popularitu vděčí Mark Geary svému oscarovému kolegovi Glenu Hansardovi, který ho na zdejší scénu v roce 2006 uvedl. Velmi rychle si však Geary získal vlastní a věrné publikum. A právě oboustranný vděk a sympatie přivádí Marka Gearyho zpátky do České republiky:

"Teprve teď jsem pochopil, proč Glen v posledních letech neustále básnil o hraní na českých folkových festivalech a v malých klubech – lidi tady přijdou, sednou si a dvě hodiny poslouchají; tak vnímavé publikum se jinde těžko hledá," podotkl Geary po své první návštěvě u nás.

Czech Tour 2009
Celkem odehraje Mark Geary začátkem listopadu sedm koncertů od Prahy po Vídeň.

Kromě klubových recitálů ho čekají také dvě festivalová vystoupení: ve své domovské Náměšti nad Oslavou zakončí tradiční přehlídku Folkový špíz a o tři dny později navštíví mladý olomoucký festival Píšu písničky.

Na všech českých koncertech budou Marku Gearymu dělat společnost pozoruhodní písničkáři domácí: v Praze a v Českých Budějovicích dvojice Nestíháme, v Jihlavě Martina Trchová a v Mohelnici a v Olomouci Zdeněk Hamřík, vesměs bývalí účastníci Open Micu POTRVÁ.

Jediný slovenský koncert (11. listopadu v Bratislavě) pak zahájí frontman skupiny Sanyland Sany.

Více informací na http://www.myspace.com/markgeary a http://forum.theframes.cz/viewtopic.php?t=858.