V sobotu dne 21.března se konalo ve Sdruženém klubu Rabštejn v Kostelci nad Orlicí Podorlické kolo Porty 2009. Po poledni se začali scházet příznivci trampské, folkové, country a bluegrassové hudby. Do soutěžícího klání bylo přihlášených 18 soutěžících – 10 písničkářů a 8 skupin, nejen z Východních Čech. Soutěžilo se o postup do národního kola v Řevnicích, kam postupují dva ocenění z interpretační soutěže a dva z autorské soutěže postupují do mezinárodního kola v Ústí nad Labem.

Postupující vybírala zkušená porota ve složení: ing. Miloslav Feltl – hudebník a hudební publicista, Jaroslav Moravec – skladatel a muzikant Dua Ťuk, Dagmar Zemánková – učitelka zpěvu, Vít Troníček – kapelník skupiny Marien a Luboš Víteček – muzikant a kytarista bývalé skupiny Wentil. Porota po skončení soutěžního klání neměla jednoduchou úlohu, když musela rozhodnout, kdo postoupí. Večerní vyhlášování výsledků proběhlo za laskavé účasti místostarostky města paní Ireny Weisserové a zástupců vedení České tábornické unie – náčelníka p. Petra „Lochnesse“ Křivohlávka a místonáčelníka Miroslava „Kocoura“ Mikeše.
Porota rozhodla následovně: v interpretační soutěži se na třetím místě umístil Petr Šotta ze Slatiňan, druhé místo skupina Šeginy z Prahy a první místo skupina Bossorky z Úpice. Šeginy a Bossorky si zajistily účast v národním finále v Řevnicích. V autorské soutěži se na třetím místě umístil David Chládek s písní Paměť, druhý byl Ladislav Škrdla s písní Láska páska, a vítěznou pozici obsadil Petr Šotta s písní Pospíchej koníčku. Ladislav Škrdla a Petr Šotta postupují do mezinárodního finále do Ústí n. Labem. U diváků sklidila největší úspěch skupina Kamion z Hronova, druzí byli Country Colaps z Pardubic a třetí Bossorky z Úpice.
Po vyhlášení výsledků a předání cen vystoupil host večera, ženská vokální skupina Přelet M.S. z Blovic u Plzně, která svým příjemným zpěvem udělala hezkou tečku za celým soutěžním dnem. Celou akci provázel „dělník slova“ p. František Mifek, moderátor ČRo Hradec Králové.
Tento projekt se uskutečnil s finanční podporou Rady Královéhradeckého kraje a Městského úřadu K.n.O. Další milí sponzoři byli: Květinářství Pomněnka K.n.O., SK Rabštejn K.n.O. Dále velké poděkování patří všem spolupořadatelům této akce, kteří svou prací přispěli ke zdárnému a pohodovému průběhu soutěže.

Za pořadatele Ivan Němec