Skupina Qjeten postoupila do Českého národního finále Porty z pražského kola. V těchto chvílích již víte, jak si v soutěži vedli. Rozhovor, který jsem v květnu domluvila s kapelnicí Květou Krejčovou, jsme se rozhodly vést pro urychlení po internetu. „Vedoucí a velitelka Qjeta“ si přála, aby se jej zúčastnili všichni členové, aby odpovědi, podobně jako jejich muzika, byly kolektivním dílem. Jenže dovolené, škola v přírodě a další aktivity způsobily zdržení, kapela se v plném počtu sešla až těsně před Řevnicemi. Berte tedy toto povídání jako první připomenutí právě proběhlých portovních dnů.
Nejdříve mi dovolte pogratulovat vám k postupu do Českého finále Porty v Řevnicích. Pražských kol Porty a Konkursu zahrady se zúčastňujete už několik let pravidelně, ale vloni jste je vynechali. Pročpak?
Dekujeme za gratulaci! Inu pročpak. Hodně práce, málo času, malý Vojta a velký tenisový turnaj.
Na webu máte poměrně rozsáhle zpracovanou historii kapely, jejíž zrod má počátky před deseti lety. Na písničkářské začátky Květy si nepamatuji, zaznamenala jsem sestavu zhruba z roku 2001- 2002, v nynějším obsazení hrajete od roku 2003. Můžete představit členy kapely, případně jejich další hudební aktivity?
Pája Matyáš. Baskytara, zpěv. Hudebně hyperaktivní člověk. V civilu zvukař na dva úvazky. Jinak ale DJ (fakt točí gramcema!) a basák folkový (Elza), bigbeatový (Marek Dusil) a folkrockový (P.R.D.I.)
Toník Teller. Kytara. Dříve zastánce zdravé stravy (zelinář), nyní dealer (tabákových výrobků). Organizátor již 4. ročníku festivalu Setkání hudebních těles na Sázavě.
Míša Kocourková. Příčná a různé jiné flétny, zpěv. Absolventka konzervy a dalších škol (vysokých). Prozatimní učitelka angličtiny. Prošla více hudebními formacemi (např. Elza, Bran), ale ráda má i vážnou hudbu (sbor).
Květa Krejčová. Zpěv, perkuse, kytara. Autorské tězistě kapely, lead vocal, občerstvení na zkouškách, lovkyně plžů. Milovnice dobrého jídla, pití a Vlasty Redla.
Michal R. Cadra. Akordeon, mandolína, kytara, zpěv. Autor, věčně nespokojený detailista, přezdívaný "Fousatý zázrak". Trapí kapelu metronomem, cvičením do zblbnutí a všemi dalšími "oblíbenými zlepšovacími metodami".
Váš webový qjetní zpěvník – Qjevník - obsahuje zatím 13 autorských skladeb a postupně jej doplňujete. Kolik písniček máte ve svém repertoáru? Na předkolech jsem si všimla i jedné upravené lidové písně....:-)
Máme asi 30 věcí hotových +/- 5 rozdělaných a stovky dalších v merku. Jen to chytit, až to poletí kolem, (=složit), sezkoušet a ven s tím...
Písně mohou vnikat různým způsobem, nejdříve melodie, nebo text, oboje současně, ale jak je to u vás? Texty píše Květa nebo Michal R. Cádra, ale jako autor hudby je téměř vždy uveden Qjeten?
Chyba našeho webu. Pardon. Autor textu je u nás (zatím vždy) i autorem hudby. Rozdíl je ale v tom, že u Květy je to dílem určitého okamžiku a nálady, zatímco M.R.C. píše jednu věc kolikrát i měsíc(e).
Zvuk Qjetnu se po příchodu Michala do kapely výrazně proměnil, mandolína nebo akordeon dodaly aranžím i ve starších věcech na pestrosti. Aranže jsou společným dílem kapely?
Aranže jsou částečně v představách autorů, převážně však vznikají rukou společnou na zkouškách. Nositelem dobrých aranžerských nápadů je Pája.
Pěveckým výkonům Qjetnu dominuje mnohovýrazový zpěv Květy, ale v některých vypjatých polohách dokáže atakovat posluchačův sluchový práh bolestivosti. Lukáš Vořech Pokorný v reportáži o pražském finále v Portýru napsal: „Květa Krejčová během zpívání užívá ultrazvuk, což mi trochu ubralo na prožitku z vystoupení kapely.“ Květo, uvažovala jsi někdy o kariéře sólové zpěvačky? Nelákal by tě například muzikál?
Ne, ale přemýšlela jsem, že nazpívám ultrazvukovou kazetu pro psy a netopýry. Doufám, že budu první a zbohatnu.
Podle jakých kritérií písničky vybírátetři soutěžní písničky? Sázíte na osvědčené skladby nebo volíte novinky?
To i to. Hlavně ale písně, u kterých davy šílí. :o)))
V roce 2006 jste si vydali vlastním nákladem 10-i písničkové demo. Současná sestava během společného hraní vyrostla a působíte velmi pohodově. Neuzrál čas na pokračování?
Čas uz nazrává, oslovila nás asijská nahrávací společnost "Adii-dass", zatím překládáme texty do čínštiny. Hai!
Jakou hudbu rádi posloucháte? Stačíte sledovat dění na folkové hudební scéně a zaujal vás v poslední době někdo významně?
Z folkove scény z nově nám objevených kapel nás v poslední době zaujali např. Jananas, GrassPark, Nový Paka. Sdílíme všichni obdiv k Zuzaně Navarové, Nerezu, KOA a Robertu Křesťanovi. Každý ovšem poslouchá i jiné žánry.
Máte nějakou pravidelnou scénu, kde vás můžeme vídat? A na kterých festivalech, kromě Porty v Řevnicích, vás diváci mohou slyšet? Pořádáte ještě svůj festival doma v Radotíně?
Festivalů jsou desítky, každý si je může přečíst na www.volny.cz/qjetinka, stejně jako klubová hraní. Každopádně, festivalová sezóna je to, nač se celý rok těšíme. Radotínsky festival bohužel zemřel na nedostatek financí, stejně jako spousty dalších festivalů ročně.
Vaše motto je mi velmi blízké: "Eště nikdá se nestalo, aby něco nějak nedopadlo!" Již jste se zúčastnili Zahrady i Porty. Jaké mate vzpomínky na tyto festivaly a jak si přejete dopadnout na Českém finále?
Kdo by si nepřál vyhrát?!! Ale pokud se budeme líbit divákům (budou-li tam nějací), budeme spokojeni. To je přece to, proč hrajeme!
Pro Portýr a FOLKtime.cz Džexna
Qjeten: Eště nikdá se nestalo, aby něco nějak nedopadlo!
- Zobrazení: 1922