Svatka Štěpánková se po letitém působení na bluegrassové scéně roku 2004 společně s Pepou Malinou (nejmladším zástupcem slavného rodu „Malinovců“) rozhodla založit kapelu, která se bude ubírat vlastním směrem. Přizvali si k sobě další muzikanty a svůj plán začali naplňovat. Vzhledem k muzikantské i nástrojové vyzrálosti všech zúčastněných si kapela brzy získala své příznivce a i my můžeme ocenit jejich snahu na debutovém CD „For You“. (více na www.prst-band.com)

1) Řekněte nám, jaká byla cesta od založení kapely až do současnosti, kdy jste vydali CD, které sklízí ovace a kdy jste zváni na festivaly a stáváte se uznávaným tělesem?
· Nutno říct, že cesta to zatím byla poměrně příjemná, od listopadu 2004 – to byl náš začátek –jsme dokonce pořád ve stejném obsazení. Patrně proto, že jsme se opravdu sešli na něčem, co nás všechny baví…CD jsme vydali loni na jaře. A pokud naše CD baví i lidi okolo, tak i trochu trnitá cesta za to stojí.

2) Vaši spoluhráči jsou výborní a školení muzikanti, jak se Vám, jako ženě bez hudebního vzdělání, obdařené talentem a hnané pouze vlastní pílí, s nimi spolupracuje?
· Někdy si připadám hloupě, že je pro mě hudební teorie poměrně neprobádané pole, ale spíš sama před sebou. Takže se samozřejmě snažím něco i dohnat. Ale kluci jsou tak nápomocní, že mezi nimi tenhle pocit nemám. Spolupráce výborná. Mimochodem tu píli bych Vám teda přála vidět..

3) Jak je to s Vaší již téměř pověstnou angličtinou? Jak se to stane, že si Čecha začnou plést s rodilým Američanem? Žila jste v zahraničí, nebo je to opět jeden z Vašich mnohých talentů?
· Moje angličtina je pověstná? Když si mě někdo pletl, tak spíš se Švédkou (smích). V zahraničí jsem nikdy nežila, takže angličtinu jsem se naučila převážně tady. Vždycky mě bavila její zaoblenost a nádhera, která zní nejlíp právě v písních. Dost jsem cestovala, to by se taky mohlo přičíst k nachytání zvuků a přízvuků..


4) Vaše písně zpíváte všechny právě v angličtině. V jednom rozhovoru jste se vyjádřila, že je to zvyk z éry bluegrassu. Neplánujete se právě skrze angličtinu pokusit prorazit také mimo Čechy?
· Určitě bychom chtěli i mimo Čechy. Nabídnout naši muziku širšímu okolí. Mimochodem, jednu českou píseň máme – autorskou, a brzy ji uslyšíte!


5) Vy jste v současné době zářným dokladem toho, že když se spojí dobrá myšlenka a kvalita s citem dohromady, tak si hudba cestu k lidem brzy najde. Co byste poradila mladým kapelám, aby se jejich hudba, která má jistě v mnoha případech také co sdělit, dostala k širšímu okruhu posluchačů?
· Hrát, hrát, hrát, hrát, a zase hrát. To je to, co děláme. Jinou radu nemám. No, anebo zkusit třeba X-Factor – to myslím vážně. Může se totiž stát i to, že vyhraje někdo nebo něco opravdu kvalitního (teď bych to momentálně přála Ondrovi Rumlovi, protože ten má určitě co říct), a to je cesta k širokému publiku úplně nejsnazší a nejrychlejší..


6) Rád bych Vám položil také dotaz na textařskou stránku Vaší osobnosti. Přestože na CD jsou pouze tři (dva Vaše) autorské texty, nepochybuji o tom, že Vaše textařská činnost je bohatší. Prozraďte nám, jak Vaše texty vznikají, kde čerpáte inspiraci? A odtajněte prosím těm, kteří nevládnou anglickému jazyku o čem ve svých písních zpíváte.
· Ano, je bohatší, ale to se nechte překvapit do budoucna. A jak vznikají texty? Většinou v ponurých náladách a depresích…a o tom pak taky jsou. Ale když se nasadí na veselou melodii, nezní to pak zas tak špatně (smích).


7) Děkuji za Vaše odpovědi a poslední, o kterou Vás požádám bude na otázku: Jaké jsou Vaše cíle a plány do budoucna?
· Také děkujem J. Kapelní plány a cíle? – natočit časem zase nějaké to kolečko, a třeba ho i prodat.
· Osobní? – zazpívat si s Shawn Colvin.

Připravil Jirka Fryč
Foto: www skupiny