Možná jste si toho už všimli: od začátku prázdnin se nám začíná po několika letech téměř mlčení nenápadně vracet na scénu ještě před pár lety slavná pražská acapellovka Pětník, mimo jiné držitelka Port z roku 2010 z Řevnic a z Ústí.

Proluka v její činnosti vznikla, protože obě zpěvačky Jana Perníková a Alena Čápová se téměř současně a velmi horlivě věnovaly mateřským povinnostem a oba zbývající členové skupiny, pánové Honza Hučín a Standa Kneifl, na ně jako správní gentlemani počkali. Že se jim to vyplatilo, jasně dokázala prázdninová účast kapely v soutěži Houpací kůň na festivalu Okolo Třeboně a na jindřichohradecké Folkové růži.

Ale dosti pohledu zpátky, před námi je 14. listopad, termín prvního letošního podzimního koncertu Pětníku, který proběhne v pražském klubu Válec tak trochu stínadelsky ukrytém ve dvoře za budovou TJ Sokol Královské Vinohrady na okraji Riegrových sadů (Polská ul. č. 1a). Autorské i převzaté písně, všechny v bravurních acapellových aranžích Honzy Hučína, se ve „vinohradských Stínadlech“ rozezní ve 20 hodin.

Klubovou sezónu 2017/2018 Pětník považuje za svou comebackovou a pečlivě se na koncert připravuje. Dokládají to i slova kapelníka Honzy Hučína, který Pětník v roce 1999 založil: „Je za námi pěkný balík not, více než sedmdesát písní, jež se v repertoáru udržely podstatnější čas, ale nové víno se do starých měchů nenalévá a nový rozjezd nelze stavět na starém repertoáru! Proto se pouštíme do práce na písních, které budou u nás novinkami. K osvědčenému Vřešťálovu Jmelí cvičíme dvě další nerez-neřežovské písně, svůj debut si u nás odbude Pavel Lohonka Žalman a krásné písničky Jarka Nohavici před našimi hlasy neochrání ani státní vyznamenání, které jejich autor nedávno přijal.“ Tolik k novinkám, zbytek náčelník zatím tutlá. Přesto se ale v Pětníku ví, že šéf uklízí a oprašuje písně z archivů svých předchozích kapel a sami jeho členové jsou moc zvědavi, co z toho vzejde… 

Pro 14. listopad je jisté, že Pětník zazpívá nejoblíbenější kousky svého repertoáru a několik novinek z těch, které ohlašují předchozí řádky, protože všechno najednou secvičit nelze. A že i pro něj bude velkým svátkem hostovačka fenomenálního kytaristy tommyemmanuelovského typu, pana Michala Šnajdra z Mladé Boleslavi… Přijďte, jste srdečně zváni!

Foto: Pětník v Třeboni 2017, zprava Standa, Alena, Jana a Honza