(fsk)
„Je to za dobu, co hraji a co učím, největší a nejvýraznější kytarový talent, s jakým jsem se v tomto věku setkal," říká o dvanáctileté Barborce Kubíkové z Českých Budějovic Pavel Steffal, její učitel hry na kytaru a mimo jiné také ředitel ZUŠ Piaristické náměstí. „Prošla mi rukama řada schopných žáků, ale Barborka je ještě o několik stupínků výš. Až člověka mrazí v zádech, když si uvědomí rozsah jejího talentu. Považuji setkání s takovým nadáním za jakousi odměnu kytarového boha, pokud existuje, a pokud ne, tak za velký dar osudu. Ve svém věku má Barborka takovou šíři zvládnutého repertoáru, že by mohla od hodiny maturovat na konzervatoři. Však také s konzervatoristy občas i hraje. Velká část dětí skončí s výukou na kytaru zároveň se školní docházkou, ale u Barborky tohle zcela určitě nehrozí, ta má své cíle naprosto jasné."
Drobná Barborka s dlouhými hnědými vlasy je žákyní šesté třídy v Základní škole J.Š. Baara s hudebním zaměřením. Hudba ji přitahovala doslova od batolecích krůčků, ve třech letech si zpívala a už v mateřské školce, kde se věnovala flétničce, upozorňovaly učitelky Barborčiny rodiče na její mimořádné muzikální schopnosti. Ačkoliv původně Barborku lákaly spíše housle, zvolila si po vzoru své starší sestry Petry kytaru. A nelituje. Kytara, zejména klasická kytara se stala jejím světem...
„Nejdříve jsem chodila do ZUŠky v Otakarově ulici k paní učitelce Zlatě Paulové a po třech letech jsem přešla k panu Steffalovi. Pop, folk nebo country mi celkem nic moc neříkají, i když někdy na chatě hraju i to, ale mě baví především klasika, vážná hudba... Denně cvičím tak hodinku, dvě, ale před soutěžemi třeba i čtyři hodiny," vysvětluje dívenka, která raději tráví čas s přáteli své o devět let starší sestry a především s hudbou než holčičími hrami se svými spolužačkami.Má ráda i zpěv, možná také díky sestře, která operní zpěv studuje, možná díky genům po prarodičích. A zanedbatelná v tomto směru není ani rodičovská výchova ke kulturním hodnotám. Takže Barborka funguje také ve sboru Carmina a ve folklorním souboru Bárováček, vystupuje na koncertech školy a jiných hudebních prezentacích, jako třeba na nedávném setkání lékařů v Železné panně. A rozhodně si nenechává ujít koncerty svých oblíbenců – Lubomíra Brabce, Štěpána Raka či Pavla Steidla a dalších.
Má dokonce příslib vystoupení v pořadu Lubomíra Brabce, což by se mělo uskutečnit v nejbližší době. A na to se velice těší. Stejně jako na účast na červnovém českobudějovickém festivalu Na dvanácti strunách, kde již v předchozích dvou letech také koncertovala. Předtím ji ale ještě 7.května čekala účast v krajské soutěži Zlivská kytara, kde se už pět let pravidelně umisťuje na předních místech – loni kromě první příčky ve své kategorii získala i titul absolutního vítěze. Ke špičce loňských úspěchů patří mimo jiné také první místo v první kategorii na mezinárodní kytarové soutěži ve Zruči nad Sázavou a letošní grant českobudějovického magistrátu společně se druhým místem v žebříčku Talent kraje v umělecké oblasti.
Ovšem největší trofejí mladičké kytaristky je úplně čerstvé absolutní vítězství na soutěži PRAGuitarra Clássica s maximálním počtem bodů. K vavřínům patřila kromě kvalitní nové kytary také možnost natočit své vlastní CD a navíc pozvání na letní mistrovské kytarové kurzy na Křivoklátě.
„Nemám žádné velké sny, chci prostě vystudovat konzervatoř a pak asi AMU," představuje své plány sympatická hnědovláska, která si je dobře vědoma podpory a obětavosti své rodiny, bez níž by asi těžko mohla jít zvolenou cestou.
Barbora Kubíková a Pavel Steffal (foto archív)