Bongo BomBarďákNové album Bongo BomBarďák, za kterým stojí animované trio 3B, navazuje na úspěšnou „jedničku“ Bongo Bomboniéra. I tentokrát si kapela 3B (Best Boy – kytara, zpěv / Bibi - basa / Bongo - bicí) přizvala několik kamarádů, aby jí s nahrávkou pomohli. Na albu tak najdete písničky od kapel, jako je Jablkoň, Obří broskev, Poletíme?, Yellow sisters, Žamboši, Květy a další. 

Celkem jich je na albu osmnáct, hned první skladba pobízí k interaktivitě a děti mohou soutěžit o ceny prostřednictvím webu www.bongobombardak.cz. V kapele se však tentokrát udála veliká změna. Beatboxer a showman BomBarďák fascinoval kapelu natolik, že ho nejen pozvala k natáčení, ale pojmenovala po něm rovnou album. BomBarďák provází celou nahrávkou, komentuje, beatboxuje (nebo si to alespoň myslí) a rapuje tak, že nezná kapra... tedy bratra. „Naprosto nás rozsekal, ještě teď vidím před sebou naše první setkání, OMG a samozřejmě taky LOL a ROFL,“ svěřuje se leader kapely Best Boy.

CD opět obsahuje dárek ve formě volné vstupenky do zábavního rodinného parku Bongo. Na výběr je Bongo v Brně (www.bongobrno.cz) nebo Galaxie ve Zlíně (www.galaxiezlin.cz).

Celé album otevírá skladba Šnek písničkáře Montyho, jejíž tragikomický text vychází přímo ze života. Monty k tomu říká: „Píseň se zakládá na tragickém příběhu ostravské legendy Míti Dostála, který před mnoha lety choval v koupelně šneka. Osud Dostálova šneka je popsán v poslední sloce písně. Ovšem přibičtí šneci se těší dobrému zdraví a jejich vitalitu společně s dětmi bedlivě hlídám.“ Tato píseň o nezvyklém domácím mazlíčkovi v sobě ukrývá jednu „volnou sloku“, nebo spíš výzvu: „Pojďte taky zpívat o svém zvířátku.“ Na web kapely www.bongobombardak.cz pak mohou děti či rodiče posílat videa s vlastní slokou. Soutěží se o hodnotné ceny (viz. záložka „soutěže“ na zmíněném webu). Dá se ale soutěžit i bez videa a na zcela jiné téma. Protože 3B se cítí být kapelou v podstatě mezinárodní, tak i tentokrát pozvali kolegy ze zahraničí. Slovensko zde reprezentuje kapela Režimy a zpěvačka Monika Satková. A pokud děti znají některá slova ze „slovenčiny“ uvedená v písni, opět mají šanci si zasoutěžit. Bibi dodává: „Je nám líto, že malé děti už nerozumí slovenštině a přitom rap v ní zní tak úžasně, co říkáte? Třeba tahle písnička trošku pomůže k porozumění. Například já díky tomu zjistila, že Kroch Kroch, není zkratka pro dvojitou „krochnu“, kterou používal slavnej lotr Babinskej.“

Album opět uzavírá ukolébavka, tentokrát ve francouzštině (na albu Bongo Bomboniéra to byla velština) od kapely Bran.

Album je opět plné ilustrací Rudolfa Brančovského, který vtiskl tvář i samotné kapele 3B. Jeho hravé kresby provázejí celý projekt od počátku a jsou i základem animovaného videoklipu Šnek, který vznikl pod taktovkou Jana Mikoty. Rudolf Brančovský je zároveň i leadrem kapely Poletíme? a autorem skladby Bubák. „Z vlastní zkušenosti dobře vím, že noční bubáci a bubáci vůbec v jakýchkoliv formách jsou pro děti zásadní téma,“ svěřuje se Brančovský. „Jako malej kluk jsem se připravoval na jejich návštěvu tím, že jsem si pod postelí nebo pod polštářem hromadil různý zbraně… tenisovou pálku, meč, střílecí auto, stříkací pistolku. Když zbraně nepomáhaly, tak jsem je zaháněl písničkami.
Tato písnička je o statečných dětech, které bubáka zvládly vyhnat samy bez pomoci rodičů, a o bubákovi, kterému jeho lži nebyly nic platné a skončil tak, jak se patří... na ulici.“ „Takže je to jasný, né? Bubáci na ulice a Bombarďák do palice,“ konstatuje BomBarďák.
Album Bongo BomBarďák je další z alb zaměřených na kvalitní hudbu pro děti, kterou můžete u vydavatelství Indies Scope nalézt (např. letošní Říkadla a křikadla Karolíny Kamberské, dříve vydané Hrajeme si u maminky a Studánko rubínko Hradišťanu či řada dalších).

TRACKLIST
1. Monty - Šnek Monty; Monty 03:07
2. Nuck Chorris Gang - Ty vogo! Nuck Chorris Gang; Jún Václav, Swaczyna Zdeněk 03:36
3. Obří broskev - Balónem König Jakub; König Jakub 03:46
4. Poletíme? - Bubák Brančovský Rudolf; Brančovský Rudolf 03:33
5. Žamboši - Prázdninová Žamboch Jan; Žamboch Jan 02:44
6. Karolína Kamberská - Babucha Kamberská Karolína; Kamberská Karolína 02:44
7. Jablkoň - Kobyla Němec Michal; Němec Michal 02:26
8. Slávek Janoušek - Dušičky Janoušek Slávek; Janoušek Slávek 01:54
9. Leporelo - Klokaní počty Cicvárek Ivo; Cicvárek Ivo 02:57
10. Okrej - Tři kopečky Krejčoves Oldřich; Krejčoves Oldřich 03:18
11. Yellow Sisters - Mravenčí Yellow Sisters; Yellow Sisters 02:47
12. Bezobratři - Když komára ženili Bezobratři; Tradicionál 02:11
13. Lada Šimíčková & Ivo Cicvárek - Mořská pošta Cicvárek Ivo; Šimíčková Lada 02:51
14. Koňaboj - Hnalo dívča krávy Tradicionál; Tradicionál 03:09
15. Minach - Holčička Král Zdeněk; Král Zdeněk 04:54
16. Režimy & Monika Satková - Mestečko kroch kroch Vén Marcel; Kováč Mišo, Pupáková Alžbeta 02:54
17. Květy - Zlatá horečka Kyšperský Martin; Jelínek Jiří 02:37
18. Bran - Dodo M'amour Tradicionál; Tradicionál 04:16

3B - Kapela 3B vznikla u příležitosti vydání alba Bongo BomBoniéra (2010 Indies Scope). Jejím záměrem je podpořit zájem dětí o hudbu, která se nesnaží být vlezlá, primitivní a kýčovitá, ale naopak děti vede ke kvalitní autorské tvorbě. Animované trio (Best Boy – kytara, zpěv / Bibi - basa / Bongo - bicí) dostalo svoji tvář díky výtvarníkovi Rudovi Brančovskému (http://rudolf.brancovsky.cz/ ). Ten je autorem vizuální stránky haly Bongo v Brně, kde se konal první „nultý ročník“ Bongo festivalu v červnu 2011. U příležitosti vydání druhého alba Bongo BomBarďák (2011 Indies Scope) se z tria stal kvartet díky novému členu beatboxerovi BomBarďákovi. Ten se stal glosátorem celého alba a taky impulsem k dalším koncertním aktivitám, které se spolu s projektem připravují na rok 2012.

Zdroj: http://www.indies.eu/