Sbohem, lásko, Tajuplnej hráč, Slavíci z Madridu aneb setkání Milana Lasici s televizními písničkami známého textaře. Na jeho tvorbu vzpomínají syn Jan Fischer a zpěvák Waldemar Matuška (2004). Režie J. Mudra
Narodil se 23. 8. 1924 v obci Letky nad Vltavou. Po maturitě na gymnáziu absolvoval čtyři semestry na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Začínal jako básník, v letech 1947 a 1948 vydal sbírky básní Balady z konce katastrofy a Dětem pro radost. Během vojenské služby se stal redaktorem armádního vysílání Československého rozhlasu, kde potom v civilu nadále působil. Do roku 1956 byl redaktorem literárně-dramatické redakce studia v Českých Budějovicích, kde napsal své první písňové texty pro divadelní revui Skandál v obrazárně, po přesídlení do Prahy byl až do roku 1969 členem stejné rozhlasové redakce, podílel se např. na vzniku populárního pořadu Kolotoč.
V letech 1969 až 1975 byl dramaturgem divadla Rokoko. Posléze se soustředil na textařskou práci. Napsal několik divadelních her, například Pan Pickwick, Zítra touhle dobou, My se vlka nebojíme. Psal texty do divadelních inscenací i do filmů. Vydal knižně sbírku svých písňových textů pod názvem Písmena. Zemřel v roce 1990.
Milan Lasica rozmlouvá o textaři s jeho synem Janem a s "dvorním zpěvákem" Waldemarem Matuškou. Zpěvák vzpomíná na první společnou píseň Jó, třešně zrály a první setkání, vypráví o souznění zpěváka s jeho textařem. Důležitou kapitolou byla spolupráce I. Fischera s divadlem, která začala už v Českých Budějovicích, kde byla jeho žena v angažmá, vyvrcholením pak byla jeho autorská i dramaturgická práce pro pražské divadlo Rokoko. A také představení Osm lásek Waldemara Matušky.
Opět se můžete těšit na populární písničky - Sbohem lásko, Jó třešně zrály, Ze soboty na neděli, Tisíc mil, Zelené pláně, Růže z Texasu, Podívej, kvete růže, Slavíci z Madridu, Jednou budem dál a mnoho dalších.
Vysílání: 16.1., 23.20 hod., ČT art
Zdroj, foto: Česká televize