13. komnata Marty TöpferovéOsobitá zpěvačka ze známé herecké rodiny odešla ve dvanácti letech s maminkou do emigrace a dodnes hledá svůj domov.

Marta Töpferová, skladatelka, kytaristka a zejména zpěvačka s charismatickým hlasem, se narodila v roce 1975 rodičům-hercům ústeckého Činoherního klubu, Zuzaně Hodkové a Tomáši Töpferovi. Kvůli pracovním příležitostem se celá rodina odstěhovala do Prahy. V Martininých devíti letech se rodiče rozvedli, s matkou a starší sestrou pak žila u prarodičů v Praze. Bylo jí dvanáct, když se matka rozhodla s oběma děvčaty emigrovat, a musela opustit kamarády, první lásky, otce, milovanou babičku i zázemí vily Na Hřebenkách.

Putovaly přes Francii do Spojených států. Amerika a zvláště New York pro ni znamenaly šok. Nakonec se usadily v přívětivějším Seattlu, kde Marta jako jediná Evropanka ve třídě studovala na alternativním gymnáziu a trpěla vykořeněností. Až ve svých šestnácti se mohla znovu podívat do Čech za babičkou, k níž má citově velmi blízko, neboť ji s ní pojí pěkné vzpomínky z dětství.

Marta si zvykla na kočovný život: ve Španělsku studovala hru na kytaru a uhranulo ji srdcebolné flamenco, žila dva roky v Praze a vrátila se do Ameriky. V New Yorku potkala hudebníky, kteří ji podporovali v autorské tvorbě, a vydala šest převážně španělsky nazpívaných alb. Od roku 2011 se neustále vrací do Česka, vždy jen na určitou dobu, a s hudebníkem Tomášem Liškou koncertuje zde i po Evropě s repertoárem lidových písní českého, moravského a slovenského folkloru.

Přestože v Čechách vydala sedmé album a prostřednictvím písní se v něm vrací ke svým kořenům, svůj skutečný domov zatím marně hledá a prozatím ho vidí v kufrech, s nimiž neustále cestuje po světě. I když přiznává svou neukotvenost, zůstal v ní velký cit a obdiv pro zdejší folklor, z něhož pro svou tvorbu čerpá, a láska k české krajině. Spoléhá jen sama na sebe a jejím životním tématem se stalo hledání kořenů a pravého domova…

Vysílání: 15.11., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 18.11., ČT1., 19.11., ČT1

Zdroj, foto: Česká televize