Marta KubišováZpěvačka, moderátorka a trojnásobná Zlatá slavice Marta Kubišová netíhla ke klavíru (i když na něj chodila jedenáct let) ani k jiným hudebním nástrojům. Zpívat začala s taneční kapelou z lázeňského orchestru.

Zúčastnila se soutěže Hledáme nové zpěváky. Později účinkovala v pardubickém kabaretu, pro který ji objevil Boban Ondráček. S ním také v roce 1963 odchází do plzeňské Alfy. Zde ji objevili zástupci divadla Rokoko a Marta v srpnu 1964 nastoupila do jejich divadla. Jejím prvním velkým hitem byla píseň Loudá se půlměsíc.

Rovněž se Martě Kubišové poštěstilo zaujmout filmovou kameru (Mučedníci lásky, Jak se krade milion, Píseň pro Rudolfa III., Náhrdelník melancholie). Její píseň Modlitba pro Martu se stala při okupaci vojsk Varšavské smlouvy roku 1968 symbolem národního odporu. Ve stejném roce vzniklo rovněž populární trio Golden Kids. Od února 1970 měla zakázanou uměleckou činnost. Po podepsání Charty 77 se její stíhání a sledování StB ještě zintezivnilo, a tak se její jedinou radostí stala dcera Kateřina. V roce 1989 se ale vše změnilo. Na zcela zaplněném Václavském náměstí zpívá Modlitbu pro Martu a hymnu. Poté následoval koncert ve vyprodané Lucerně, reedice alba Songy a balady, studiové nahrávky a samostatné koncerty.

Od roku 1991 spolumoderuje Adventní koncerty a od roku 1992 pořad Chcete mě?. Jak ji vidí její kolegové a přátelé? Vydejte se společně s námi po stopách Marty Kubišové.

Vysílání: 15.3., 15.30 hod., ČT1
Opakování: 15.3., ČT1

Zdroj, foto: Česká televize