Hana a Petr UlrychoviHudební návraty - Kam zmizel ten starý song - Petr Ulrych
Petr Ulrych se narodil 21. února 1944 v Hradci Králové. Vyrůstal v Brně, kde po maturitě na gymnáziu vystudoval leteckou fakultu Vojenské akademie. 

Soukromě studoval hru na klavír a skladbu, jeho učitelem byl mimo jiné Jaromír Hnilička. V roce 1961 založil amatérské Divadlo bez tradic, kde psal své první písničky, a to hudbu i texty. V roce 1964 se stal členem rockové skupiny Vulkán, potom skupiny Atlantis. Se svou sestrou Hanou vytvořil pěvecké duo. Jejich prvním velkým hitem byla píseň Nechoď do kláštera, která v roce 1969 zvítězila v rozhlasové soutěži Dva na houpačce.

Kromě písniček psal i scénickou hudbu pro divadlo a hudbu k filmům. Vydal celou řadu autorských alb, v posledních letech vystupoval s vlastní skupinou Javory a věnoval se hudbě, která čerpá z motivů moravské lidové písně.

S Milanem Lasicou si autor a interpret svých písní i jeho sestra zpěvačka povídají o svých počátcích, o hudebním přetlaku, o rodinném zázemí, o brněnské scéně 60. let.

Tématem rozhovoru je i spolupráce s Orchestrem G. Broma a první monotematická zakázaná deska Odyssea. Hanka vypráví i o své pěvecké kariéře. A nechybí samozřejmě éra inspirace moravskou lidovou písní.

Vysílání: 19.10., 12.30 hod., ČT2
Opakování: 19.10., ČT2

 

Zdroj: Česká televize