TaxmeniTaxmeni - jedna z vůbec nejdéle aktivně působících country kapel u nás. Byli založeni na podzim 1970 a v únoru 1971 poprvé veřejně vystoupili. V počátečním období se pohybovali na pomezí folku a bluegrassu.

V této hudební oblasti v roce 1974 získali první místo v celostátním finále Porty, získali i tzv. Zlatou Portu. V roce 1979 přerušili činnost (kromě nahrávání) a prakticky začali opět vystupovat až ve druhé polovině osmdesátých let. Z původního tradičního směru a akustického zvuku se postupně propracovali k modernějšímu country-rocku, založenému na elektrických nástrojích a razantnější rytmice.

Vydali celou řadu hudebních nosičů, z nichž největší úspěch zaznamenali s projektem Calamity Jane. Právě v něm uvedli styl military country, kde zhudebnili příběhy o odvaze, chlapské cti, ale i vlastenectví, např. osudy čs. vojáků ve druhé světové válce. Velkou zásluhu mají i v oblasti propagace našich pozapomenutých, či zapomenutých válečných hrdinů z 2. a 3. odboje. Uspořádali řadu benefičních koncertů pro válečné veterány a pro tělesně postižené.

U kolébky Taxmenů stál především Jaroslav Čvančara, který je v současnosti mimo jiné i jedním z nejuznávanějších historiků (specialista na období II. svět. války - zejména Heydrichiády). K základnímu pilíři skupiny patří také sólový zpěvák Vráťa Vyskočil. A právě oni dva tvoří jádro našeho dokumentu.

Vysílání: 08.5., 10.50 hod., ČT2