Bratři EbenovéBratři Ebenové je nejzvláštnější skupina v historii české populární hudby. Tři bratři Kryštof (1954), Marek (1957) a David (1965) spolu sedmnáct let soustavněji nekoncertovali. První řádné album Malé písně do tmy vydali v roce 1984 a dalších jedenáct let trvalo, než vznikl titul Tichá domácnost (1995). Mezitím si v roce 1990 odskočili k Adventním písním a koledám, které nahráli se zpěvačkou Martou Kubišovou.

Bratři Ebenové, synové skladatele Petra Ebena a synovci Ilji Hurníka, vlastně do žádného hudebního proudu nepatří. Spojení Markovy kytary, Kryštofova klavíru či flétny, Davidova klarinetu a sopránsaxofonu vytváří ojedinělý ebenovský sound, obohacený dalšími nástroji. Již koncem sedmdesátých let, kdy Ebeni vstupovali na scénu, se v jejich hudbě proplétaly vlivy klasiky, folku, rocku či jazzu a prvky vytříbeného hudebního humoru.

Motorem kapely byl šéf a skladatel Marek, který nejprve prošel různými skupinami včetně countryových sestav Wyjou a Rošambo. V té se k němu na trubku připojil Kryštof a pak už hráli Ebeni sami. Nakonec jediný z bratří, David, vystudoval muziku na konzervatoři (nyní se věnuje svému souboru Schola Gregoriana Pragensis). Z Marka se stal herec a moderátor, Kryštof je matematik. Už na prvních koncertech bratří Ebenů se lidé bavili vtipnými Markovými texty typu "Spíš než na Temno myslím na lásku, promiň, Jirásku" (Andulce z béčka).

Na velkém trampském a folkovém festivalu Porta Ebenové získali v roce 1979 v Olomouci interpretační cenu. I když skalní portovní publikum na Ebeny občas zapískalo, jemná ironie, svižný slovník, neotřelé rýmy a cit pro písňovou pointu si získal publikum napříč hudebními žánry. A jestli se dá hovořit o ebenovských hitech, pak to byla balada Stýskání či vtipná písňová freska Praha 1581. Cesty bratří Ebenů se rozešly v druhé polovině osmdesátých let. Převážily individuální zájmy.

Nejviditelnější Eben byl vždycky Marek, který zamířil do pražské Ypsilonky, k moderování cen Tý Tý, vlastnímu pořadu Na plovárně či prezentaci Mezinároního filmového festivalu v Karlových Varech. Nová společná deska se jmenovala Tichá domácnost (1995) a Ebenové ji nahráli s muzikanty ze skupiny Etc..., kontrabasistou Jaromírem Honzákem či Ivou Bittovou. Hudebním režisérem a poradcem byl písničkář Karel Plíhal, producentem Zdeněk Vřešťál. Tichá domácnost byla obrovský come back, ale Ebenové jakoby si toho nevšímali, ani Zlaté desky za výtečný prodej si dodnes nevyzvedli.

Nové album Já na tom dělám na Tichou domácnost navazuje poetikou i v obsazení hostů. Iva Bittová si tentokrát zazpívala sólový part v písni Vidíš, Vidíš, zatímco nový host Jiří Schmitzer se ztotožnil s hlavním hrdinou skladby Sprostý chlap.  Deska Já na tom dělám je symbolem ebenovského ducha. I když bratři spolu delší dobu nehrají, stále na něčem pracují. A pak jednoho dne přijde pravý okamžik... Náš pořad je zastihl ve výtečné pohodě v létě 2004 při koncertě v Ledeburské zahradě Pražského hradu.

 

Vysílání: 14.2., 23.05 hod., ČT1

 

Zdroj foto: http://www.bratriebenove.cz/