Zdeněk HamříkMohelnický písničkář Zdeněk Hamřík si loni z řevnické Porty odvezl trofej nejcennější. Letos se po vzoru klasických pachatelů vrátí na místo činu.Jak se těšíš do Řevnic? Loni jsi přijel soutěžit, letos vystoupíš jako host se samostatným koncertním blokem... Pociťuješ nějaký rozdíl? Budeš například klidnější, když už máš „své jisté“?

Klidnější určitě ne. Myslím, že právě naopak. Loni v Řevnicích mi vlastně o nic nešlo. Finále, kam jsem postoupil ze semifinále, bylo pro mě jakýmsi „bonusem“ navíc. Nepočítal jsem s ním a tak nebyl příliš důvod být nervózní. Letos to bude jiné. Do Řevnic se ale moc těším.

Změnilo se v tvém životě něco zásadního po tvém loňském vítězství?


Víc pracuju.

Jezdíš na festivaly, vystupuješ v klubech i na vernisážích. Kde hraješ raději – v klubech, chráněný před nepohodou, nebo dáváš přednost výhledu na louku či les?


Já rád vystupuji kdekoli, kde se mi příjemně hraje, na místech s pěknou atmosférou. Je jedno, zda jde o festival či klubový koncert. V tomhle jsou třeba Řevnice výjimečné, mají krásnou atmosféru a navíc je muzikant stále v bezprostředním kontaktu s diváky. Myslím, že Řevnice jsou pro konání Porty ta nejlepší volba.

Co nového od tebe v Řevnicích uslyšíme?


V jednom z rozhovorů loni mi říkal Jirka Vondráček, ať koukám makat a na příští Portu dovezu alespoň 2 nové písničky. Tak tedy mohu říct, že přesně to se podařilo. Rozepsané mám i další, jsou to ale zatím spíše takové fragmenty či nápady, které budu muset ještě zpracovat.

Loni jsi k vítězné trofeji dostal i věcnou cenu, kytaru Furch. Pamatuji si, že ti to trochu zamotalo hlavu, protože jsi v té době měl kvalitní koncertní nástroj, se kterým ses nechtěl rozloučit. Jak jsi nakonec tohle dilema vyřešil?


Zůstal jsem u své původní kytary. Tu stavěl Honza Michálek z Jihlavy a já bych se jí nevzdal. Honza je vynikající kytarář a dokáže vyrobit nástroj přímo muzikantovi na míru, což je i tento případ. Kytaru od Furcha mám ale doma v záloze jako druhý nástroj.
Na letošní rok jsi měl naplánováno nahrávání alba. Jak jsi s ním daleko?


Nové album jsem chtěl původně dovézt už do Řevnic! Během práce jsem ale pochopil, že pokud člověk chce natáčet poctivě a dát desce opravdu maximum, vyžaduje to daleko víc, než 14 dní ve studiu. Já se navíc snažím na desku dopsat ještě několik nových písniček. Takže deska bude. Bude letos. A vyjde s největší pravděpodobností na podzim 2010 v říjnu před plánovaným podzimním koncertním turné.

Děkuji za rozhovor.
Dáša Borovská