Do druhého ročníku vstoupí 26. ledna v českobudějovickém Divadle U Kapličky hudební série Večery S. Jejím cílem je dát prostor začínajícím jihočeským kapelám a písničkářům, kteří hrají folk a spřízněné žánry.

Patronem cyklu je Víťa Troníček, kapelník skupiny Marien a spoluzakladatel hnutí Folk žije! Na čtyřech koncertech se v jarní části série představí 11 účinkujících, například písničkář René Souček, charismatický dívčí soubor Živolenky nebo mistři bluegrassu The Giant Mountains Band.

Jedním z hlavních záměrů Večerů S je zvát nové hudební talenty a vytvořit tak prostor pro jejich koncerty v Českých Budějovicích, který zde dlouhodobě chybí. „Jdeme do druhého ročníku, protože první se nám i divákům líbil, a to v mnoha ohledech: přinesl pozitivní ohlasy, ani zdaleka jsme nevyčerpali to, kolik je v Jihočeském kraji hudebních možností. Máme radost, že se nám již kapely i písničkáři sami hlásí. Přesvědčili jsme se o kvalitě mnoha účinkujících, zaslouží si být patřičně zviditelněni,“ řekl zakladatel Večerů S Jaroslav Hnízdil, kapelník skupiny Spolektiv. Zajímavé podle něj bude pozvat po čase kapely z prvního ročníku a sledovat tak jejich vývoj.

Patronem loňského prvního ročníku byla jihočeská folková legenda Pavel Žalman Lohonka. Patronát nad letošním pokračováním převzal Víťa Troníček, kapelník pardubické skupiny Marien, spoluzakladatel hnutí Folk žije!, dramaturg prestižního festivalu Folková Chvojení a externí hudební redaktor Českého rozhlasu. Známá je i jeho první kapela, která se jmenovala Poupata a jejíž hit Nechce se mi domů se dodnes hraje.

„O folkové hudbě tvrdím, že je to hodná, člověčí muzika. Nejde jen o to sdělení, hladivé melodie či neagresivní sound, ale je to lidové muzicírování, které se vždy obešlo bez médií a šíleností, které potřebuje hudební průmysl. Celá scéna je založena na výměnných koncertech či aktivitách nadšenců, přitahuje a sdružuje pozoruhodně vnímavé publikum. Jakoby nešlo jen o muziku. Jakoby každá píseň obsahovala vnitřní kompas ukazující k dobru. Večery S a vůbec podobné koncerty neprofesionálních kapel a interpretů jsou pak především setkáním lidí, kteří naslouchají, hledají a objevují něco, co vlastně nemají možnost nikde jinde slyšet a je jim pak společně dobře. Klobouk dolů před nadšenci, kteří to pořadatelsky táhnou, vytvářejí či finančně podporují. Je mi ctí být součástí,“ řekl Víťa Troníček, který se na Večerech S představí v lednu se svým triem.

Jarní část série Večery S začne 26. ledna 2018, přinese čtyři koncerty s 11 účinkujícími v českobudějovickém Divadle U Kapličky na Husově třídě. Žánrově se rozkročí mezi folk, šanson, popfolk, folkrock i bluegrass. Zahrají zde patnáctiletá zpěvačka Eliška Kotlínová, písničkář René Souček, který umí bavit davy, nové jihočeské dívčí sdružení Živolenky i najazzlý Chansonet. Jarní sérii zakončí kapela Spolektiv, která tak zároveň oslaví 30 let od svého založení.

Jarní část série Večery S:

26. ledna - Eliška a Votvíráci, Želiborů a přátelé, Víťa Troníček trio

23. února - Banjaluka, René Souček, The Giant Mountains Band

23. března - Kvintet, Živolenky, Chansonet

20. dubna - Standa Kahuda, Spolektiv a hosté – výroční koncert kapely k 30. výročí